‘Denizlerin idealleri 47 yıldır her yerde’

Evrensel Gazetesi - - HABER -

DENİZLER, idam edilişleri­nin 47. yılında dün de birçok yerde anıldı. Anmalara katılanlar bir kez daha mücadele sözü verdi.

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu, 68 Ormanı'nda Deniz Gezmiş ve arkadaşlar­ını andı. Anmaya, Emek Partisi (EMEP) Halkların Demokratik Partisi (HDP), Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP), 78'liler Girişimi, İnsan Hakları Derneği (İHD) katıldı. Anmada ilk olarak Prof. Dr. Aytuğ Atıcı konuştu. Atıcı, “Denizlerin yolunda yürümek herkesin anadiline, kimliğine, milliyetin­e saygı duymak demektir. Roboskî’yi lanetlemek demektir. Denizlerin yolumda olmak demek anti emperyalis­t olmak demektir. Denizlerin yolumda olmak demek kısaca insan olmak demektir.” dedi.

‘EŞİT VE ADİL BİR YAŞAMI SAVUNACAĞI­Z’

Mersin Büyükşehir Belediyesi Başkanı Vahap Seçer de, 6 Mayıs’ta idam edilen devrimcile­rin arzuladığı eşit, adil ve demokratik bir yaşamı savunacakl­arını ve böyle bir anlayışla Mersin'deki halklara yaklaşacak­larını dile getirdi. Seçer, “Şunu bilmenizi isterim ki Büyükşehir belediyesi­nde devrimci bir kardeşiniz var.” dedi. CHP Mersin Milletveki­li Ali Mahir Başaran da, Türkiye'de devrimcile­rin sürekli zor şartlarda mücadele ettiğini ifade ederek bugünkü iktidarın da o dönemin yöneticile­ri ile aynı zihniyette olduğunu dile getirdi HDP Adana Milletveki­li Tülay Hatimoğull­arı da Denizlerin başladığı mücadeleni­n tamamlanma­sı gerektiğin­i söyledi. Hatimoğull­arı konuşmasın­da devam eden ölüm oruçlarına değindi ve ‘Leylalar yaşasın’ dedi.

‘SOSYALİZM EŞİTLİK VE ADALETİN TEK YOLU’

Emek Partisi (EMEP) Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Türkmen de “Bu savaş ve baskı düzeni devam ettikçe devrim ve sosyalizm mücadelesi­ni silemezler.” dedi. Bu düzen yıkılmadan kimsenin rahat yüzü göremeyece­ğini vurgulayan Türkmen 47 yıldır Denizlerin ideallerin her yerde dalgalandı­ğını söyledi. Sosyalizmi­n eşitlik, adalet ve özgürlüğün tek yolu olduğunu belirten Türkmen, “Bugün Denizlere sahip çıkmak Kürt sorunun çözümünü savunmak, halkların kardeşliği­ne sahip çıkmak, mülteci işçilerin haklarını korumak ve kapitalist emperyalis­t bu sisteme karşı mücadele etmektir.” dedi.

DENİZLER ELAZIĞ VE MALATYA’DA DA ANILDI

Denizler Elazığ da Emek Gençliği’nin çağrısıyla yapılan etkinlikle anıldı. “68’den günümüze anti-emperyaliz­m ve gençlik mücadelesi” söyleşide söz alan EMEP Elazığ il yöneticisi Ali Cemal Zülfikar, “Onların anti-emperyalis­t mücadele ruhuna sahip çıkmalıyız. Gençlik, Denizlerin ideallerin­i hayata geçirme konusunda daha mücadeleci olmalı, onlar gibi kararlı olmalı.” dedi. Malatya’da da “68'den günümüze Anti emperyaliz­m ve gençlik mücadelesi” konulu panel yapıldı. Panelde Denizlerin mücadele arkadaşı Hasan Kırteke, 68 hareketini­n Türkiye ve dünya üzerindeki etkilerind­en bahsederke­n, Emek Gençliği Bölge yöneticisi Merdan Şahin de 68’den günümüze gençlik mücadelesi­nden bahsetti.

‘KOŞULLARI ANLAMAK, AYDINLIK BİLİNÇLE KARAR VERMEK’

Antep’te de Emek Gençliği’nin çağrısıyla Emek Partisi il binasında anma yapıldı. Anmaya Denizlerin mücadele arkadaşı Aydın Çubukçu mesaj gönderdi. Çubukçu, “Onların iki temel özelliği bizlere yol gösteriyor. Birincisi; içinde bulunduğum­uz koşulları tam olarak anlamak, ikincisi; nasıl mücadele edileceğin­e dair aydınlık bir bilinçle karar vermek” dedi. (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.