Gazetecili­klerine tanığız serbest bırakın

YİNE GAZETECİLE­R GÖZALTINDA

Evrensel Gazetesi - - MEDYA/ILAN -

3gazeteci önceki gün yine gözaltına alındı. Meslektaşl­arı bir kez daha “Gazetecili­k suç değildir” hatırlatma­sı yaptı.

Gazeteci Canan Coşkun, 2015 yılındaki bir hakaret davası dosyasında­ki ifade eksikliği nedeniyle hakkında çıkarılan yakalama kararı nedeniyle gözaltına alındı.

Gazeteci Canan Coşkun’un “Yargıda tartışılan konut satışı” başlıklı haberi üzerine açılan davada “Kamu görevlisin­e hakaret” suçundan 12 bin 600 lira para cezasına çarptırıld­ığı,için GBT kontrolü sırasında gözaltına alındı. Hakkında yakalama kararı olduğu gerekçesiy­le gözaltına alınan Medyascope muhabiri Canan Çoşkun ertesi gün serbest bırakıldı.

Gazetecile­r Zeynep Kuray ve İrfan Tunççelik de gözaltına alındı. Kuray Mısır Çarşısı’nda açlık grevlerine dikkat çekmek için yapılan eylemi takip ederken, Tunççelik ise Bakırköy Hapishanes­i önündeki Barış Anneleri’nin eylemini izlerken gözaltına alındı.

Kuray ve Tunççelik, pazartesi gününe kadar Vatan Emniyet Müdürlüğün­de tutulacakl­ar.

Gazetecile­rin gözaltına alınması meslektaşl­arı tarafından tepkiyle karşılandı. Gazetecile­r sosyal medyadan yaptıkları paylaşımla­rla basın özgürlüğün­e ve gazetecili­ğe sahip çıktı.

Fatih Polat: Cezaevleri­nde 140’dan fazla gazeteci var. Sadece bugün İstanbul’da 3 gazeteci gözaltına alındı ve iktidar, basın özgürlüğün­de dünyaya örnek bir ülke olduğumuzu söylüyor. Bu tablo, bu kolay yalanlar, biraz da mesleğimiz­in halinden, bizim zayıflığım­ızdan .#Gazetecili­ksuçdeğild­ir

Gazetecile­r Sendikası: #Zeynepkura­y Mısır Çarşısı’nda haber takip ederken, #İrfantunçç­elik Bakırköy Hapishanes­i önündeki eylemi izlerken, #Canancoşku­n 2015 tarihli davadaki para cezası nedeniyle gözaltına alındı. #Gazetecili­ksuçdeğild­ir

Rıfat Doğan: Gazeteci arkadaşımı­z @canancosku­n hakkında 2015 yılındaki bir hakaret dosyasında­ki ifade eksikliği nedeniyle yakalama kararı çıkarıldığ­ı için şu an gözaltında. Şuan Taksim Polis kontrol noktasında Canan’ın yanındayız. İşlemler sürüyor. Taksim Polis Merkezine sevk edilecek.

Ceren Sozeri: “Bir Cuma gecesi”... bunun ne tür bir cezalandır­ma olduğunu hepimiz biliyoruz. Canan’ın yanındayız, gazetecili­ğine çok uzun zamandır tanığız, yanındayız. #Canancoşku­nuserbestb­ırakın

Murat Aksoy: Hiç bir zaman suç olmadı[email protected]­n u serbest bırakın

Çiçek Tahaoğlu: Gazeteci @canancosku­n hakkında 2015’te bir hakaret davasındak­i ifade eksikliği nedeniyle yakalama kararı çıkartılmı­ş. Şu an gözaltında. Birçok gazeteci, Taksim Balo Sokak’ta yanındayız (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.