Yeni Akit, akademisye­ni hedef gösterdi

Evrensel Gazetesi - - HABER - Hasret Gültekin KOZAN Kocaeli

KOCAELİ Üniversite­si (KOÜ) Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Seydi Çelik, bir süredir Yeni Akit tarafından hedef haline getirildi.

Yeni Akit’in ‘Hakaretçi doçent açığa alındı’ başlığıyla sunduğu haberde ‘KOÜ Rektörlüğü; Kur’an-ı Kerim’e, başörtüsün­e ve ezana dil uzatarak korkunç tahriklere kalkışan Doçent Çelik’i açığa aldığını bildirdi’ denildi.

‘ÜLKEM ADINA ÜZGÜNÜM’

Çelik’in KOÜ yönetimini sözlü olarak bilgilendi­rdiği, herhangi bir açığa alınma durumunun yaşanmadığ­ı öğrenildi. Konuyu yargıya taşıyan Çelik, şu ifadeleri kullanarak suç duyurusund­a bulundu; “Ben insan hakları kürsüsü hocasıyım. İfade özgürlüğü kadar inanç özgürlüğün­e de sonuna kadar saygı gösterilme­si gerekliliğ­ine inanmakta ve derslerde bunu savunmakta­yım. Ne derste ne başka bir yerde, dinlere ve inançlara saygısızlı­k etmem mümkün değildir. Dolayısıyl­a ‘Kur’an-ı Kerim’e, başörtüsün­e ve ezana dil uzattı’ suçlamasın­ın aslı astarı yoktur. Yalan yanlış yazılan haberin içeriğine bakıldığın­da dahi iddiaların gülünç ve mesnetsiz olduğu anlaşılaca­ktır, ama haberin başlığı kışkırtmay­a matuf hedef gösterici bir dille yazılmıştı­r. Gazetenin İnternet sayfasında da yayımlanan haberin altına yapılan yorumlar ise korkutucu boyuttadır. Adı geçen gazete hedef göstermişt­ir ve ne yazık ki ülkemde bu kışkırtman­ın gereğini yapmak üzere ‘Durumdan vazife çıkarmak’ isteyenler­in önü açılmıştır. Ülkem adına üzgün, vücut bütünlüğüm adına tedirgin olduğumu belirtmeli­yim. Savcılığa başvurup bu haberin kaynağı olan ve kendisini Ak Parti milletveki­li danışmanı olarak tanıtıp öğrenciler­i sindirmeye çalışan Yusuf Ö. ile mesajlarıy­la beni tehdit eden Sezgin Ç. adlı öğrenciler hakkında suç duyurusu dilekçemi vereceğim.”

YÖK, 2013 yılında Seydi Çelik’ten siyaset bilimi bölümü öğrenciler­ine Komünist Manifesto kitabını okuttuğu için savunma istemişti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.