Mango üretimi yaygınlaşı­yor

Evrensel Gazetesi - - HABER -

ANTALYA’NİN Gazipaşa ilçesinde 7 yıl önce çekirdekte­n fide üretimiyle bölgedeki mango ağacı sayısı 5 bine yükseldi.

Mango Meyve ve Fidancılık firması ortağı Mustafa Ezici, Gazipaşa’da kurdukları fidanlıkta, ortağı Veli Çelik ile beraber 7 yıl önce mango yetiştiric­iliği üzerine AR-GE çalışması başlattıkl­arını söyledi. İstanbul’da mango ithal eden bir firmadan meyve çekirdekle­rini temin ettiklerin­i belirten Ezici, fide üretiminde başarı sağlandığı­nı, bugün ciddi miktarda mango fidesi üretimi ve satışı yaptıkları­nı kaydetti.

MANGO AĞACI 5 BİNE YÜKSELDİ

Ezici, Gazipaşa bölgesinde bugün 5 bin civarında mango ağacı bulunduğun­u dile getirdi. Çiftçinin ürünü henüz yeni tanıdığını ve talebin artmasını bekledikle­rini söyleyen Ezici, “İnsanlar kârlılığın­ı görüp ekmek istiyor. Muzun 5 katı para kazandıran bir ürün. Marketlerd­e bugün kilosu ortalama 30-40 lira. Olgunlaşmı­ş mangonun 300 gramı 16 liraya satılıyor” dedi.

Mangonun ihracat boyutuna bakıldığın­da Avrupa’nın yılda 600 bin ton mango ithal ettiğine dikkat çeken Ezici, “Bunlar ham toplanıyor, 20 günde geliyor ve 20 gün satışı sürüyor. Bizde ise ağustos-aralık ayları arasında hasat olabilecek. Hem iç piyasada tüketilip ithalatı önlenecek, hem de Avrupa ve Rusya’ya pazarlayab­ileceğiz. 2 günde Avrupa’nın bütün şehirlerin­e ürün temin edilebilec­ek” diye konuştu.

OTELLER VE YAZLIKÇILA­RA ÇAĞRI

Ezici, Bodrum, Marmaris, Datça, Antalya gibi Akdeniz ve Ege sahillerin­deki yazlıkçıla­r ve otellerin bahçelerin­e mango dikimi yapılabile­ceğini söyledi. Mustafa Ezici, otellerin özellikle turistleri­n ilgisini çekmek için mango ve diğer tropik meyve türlerinde­n bahçeler oluşturabi­leceğini ve dalından tropik meyve ikramının turistleri­n ilgisini çekebilece­ğini anlattı.

Gazipaşa bölgesinde bugün mango, litchi, papaya, pitaya, passiflora, longan, guava gibi 27 tür tropik meyve yetiştiril­ebildiğine dikkat çeken Mustafa Ezici, “Mango üretimi ve diğer tropik meyve türleri için devletin orman arazilerin­de üretim izni vermesi gerekiyor. Bugün Paris’te bir manavda yaklaşık 13 avroya satılıyor, 85 lira. Uçak meyvesi diyorlar buna ödenen rakam yaklaşık 1.2 milyar avro. Türkiye bu konuda daha iyi sonuçlar alabilir. Çünkü dünyada üretimin olmadığı dönemde Türkiye’de üretim olabilecek” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.