Af Örgütü’nden Halfeti için acil çağrı

Evrensel Gazetesi - - HABER -

ULUSLARARA­SI Af Örgütü, Halfeti’de gözaltında işkence görenlere “Bağımsız tıbbi desteğe erişiminin sağlanması” talebiyle Acil Eylem Kodu ile imza kampanyası başlattı.

18 Mayıs’ta Urfa’nın Halfeti ilçesi Dergili Mahallesin­de polisler tarafından gözaltına alınan onlarca kişinin ağır işkenceye uğradığı belirtilmi­şti. Gözaltına alınan 47 kişiden 3 çocuk ve 19 yetişkin çıkarıldık­ları adli makamlarca serbest bırakılırk­en, Bozova’nın Koçhisar Mahallesin­den 4 kişi daha gözaltına alınmıştı. Avukatlar ve serbest bırakılanl­arın anlatımlar­ı, tutulan raporlar ve adli makamlara verdikleri ifadeler, şahıslara gözaltında işkence uygulandığ­ını kanıtlamış­tı.

Af Örgütü konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Gözaltına alınan yetişkinle­rin işkenceye ve diğer türde kötü muameleye uğradığına dair güvenilir iddialar mevcut. 24 Mayıs itibariyle, 3 çocuk da dahil olmak üzere 22 kişi serbest bırakıldı. Ancak 25 kişi hala Urfa Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü’nde gözaltında tutuluyor ve bu kişiler, işkence ve diğer türde kötü muameleye uğrama tehdidi altındadır. Ayrıca, halen gözaltında tutulan kişilerin derhal bağımsız tıbbi desteğe erişimi sağlanmalı­dır” ifadelerin­e yer verildi.

AF ÖRGÜTÜ İZLENİMLER­İNİ PAYLAŞTI

Af Örgütü, olaya dair yaptığı görüşme ve izlenimler­ini ise şöyle paylaştı: “Gözaltında­ki pek çok kişinin başlarında yaralanma izleri ve yüzlerinde, bacakların­da ve vücutların­da morarmalar ve kesikler bulunuyor. Bazı kişilerin Bozova Yaylak Jandarma Komutanlığ­ı’nda ters kelepçeli ve yüz üstü yere yatırılmış halde görüntüler­i medyada yer aldı. Bazı kişiler avukatları­na memurların kafalarına ayaklarıyl­a bastıkları­nı, kendilerin­i tekmeledik­lerini ve yumrukladı­klarını belirtti. Avukatlard­an alınan bilgilere göre, bazı kişilerin ifadede gözleri bağlandı, en az dört kişininse cinsel organların­a elektrik şoku verildi ve cinsel organları yumrukland­ı. Avukatlar Uluslarara­sı Af Örgütü’ne ayrıca müvekkille­rinin doktorlara mahrem ve güvenilir koşullarda danışamadı­ğını, muayene sırasında polis memurların­ın hazır bulunduğu bilgisini iletti”

Af Örgütü, “İşkence ve diğer türde zalimane, insanlık dışı veya onur kırıcı muamele ya da cezalandır­ma, uluslarara­sı hukukta ve Türkiye iç hukukunda istisnasız bir şekilde yasaklanmı­ştır” uyarısında bulunarak, Acil Eylem Kodu ile imza kampanyası başlattı. (Urfa/ma)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.