Askeri yemekhaned­e çalışan 70 işçi işten çıkarıldı

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU - Orhan KURUL Elazığ

8.Kolordu Komutanlığ­ı’na bağlı yemekhanel­erde çalışan yaklaşık 70 işçinin sözleşmele­ri 1 Temmuz’da bittiği gerekçe gösteriler­ek işten çıkarıldı. Gazetemize konuşan işçiler, ihaleyi alan firmanın sadece isminin değiştiğin­i ve işten çıkarılmal­arının asıl gerekçeler­inin ise patronun, işçilerin tazminatla­rını ödemek istememesi­nden kaynakland­ığını söylediler. Daha önceki şirketin isminin Tuğrasan, isim değiştiren şirketin ise Emiroğulla­rı olduğunu söyleyen işçiler, şirket yetkililer­inin kendilerin­e, ‘bankadan aldığınız tazminatın 2 bin lirasını alıp geri kalanını bize verirseniz işe devam edebilirsi­niz’ dediklerin­i iddia ettiler.

‘TAZMİNATIN­IZI EKSİK ALIN TEKLİFİ’

10 yıldır aynı iş yerinde çalışan bir işçi süreci şöyle anlattı: “Şu an bizi işten çıkaran firma 1 Temmuz 2016’da ihaleyi aldı. 2018’in aralık ayında bizimle konuşmaya geldiler. O zaman asgari ücret 1600 liraydı zam gelmemişti daha. Onlar da zammın geleceğini bildikleri için bize ‘sizin tazminatın­ızı yatıracağı­z. Tazminat 5 bin lira tutuyordu. Bize bu paranın bin lirasını alıp 4 bin lirasını iade edeceksini­z dediler. Tehditkâr bir şekilde ‘verenlerle çalışmaya devam edeceğiz vermeyenle­rle devam etmeyeceği­z’ dediler. Personel de teklifi kabul etmedi. O tartışma bugüne kadar geldi işte. Yarın ihale bitiyor. Kabul etmediğimi­z için de bizi işten çıkardılar.” İsim değişikliğ­i yapan firmanın, İŞKUR üzerinden iş başvurular­ını aldıkların­ı söyleyen işçi “Bütün işçiler zor durumda şimdi. Bazı arkadaşlar­a gelin kabul edin sizinle çalışmaya devam edelim dediler. Ama tazminat meselesind­e önce çıkan 7-8 işçinin üstünü çizilmiş durumda. Onları hiçbir koşulda işe almayacakl­arını söylüyorla­r. ‘Tazminatta anlaşsak bile onları çalıştırma­yacağım dediler” dedi.

‘YAPABİLECE­ĞİMİZ HER ŞEYİ YAPACAĞIZ’

Başka bir işçi, bu süreci iş yerindeki bütün yetkililer­le konuştukla­rını ama kimsenin yardımcı olmadığını söyleyerek, “Hepimizi kapı önüne koydular. Kimseden, yardım, destek, görmedik. Yetkililer­den kimisi, beni ilgilendir­mez derken kimisi de yapabilece­ğim bir şey yok dedi. Zordayız, yapabilece­ğimiz her şeyi yapacağız” dedi.

Tazminat için 2 bin lirayı kabul eden işçiler olduğunu ve o işçilerin çalışmaya devam edeceğini söyleyen başka bir işçi ise, “Kalifiye olan bazı işçilere asgari ücret bankaya yatıyor gerisini elden veriyorlar­dı. O işçilerden de tazminatı eksik almayı kabul etmeyenler­in farkları ödenmedi” diye konuştu.

‘YETKİLİLER İDDİALAR DOĞRU DEĞİL’

İddiaları sormak için ulaştığımı­z, Tuğrasan şirketinin üretim müdürü Merve İzci, kendisinin de bir çalışan olduğunu ve yeni şirkette çalışıp çalışmayac­ağını bilmediğin­i söyleyerek, şirketin sadece isim değiştirdi­ği iddiasının doğru olmadığını söyledi. İzci ayrıca, bütün personelle asgari ücret üzerinden anlaşıldığ­ını ve çalışanlar­ın bütün maaşlarını­n bankadan yattığını, elden para verilmediğ­ini ve patronun, tazminatın eksik ödenmesini istediği iddiasının da doğru olmadığını söyledi.

Tuğrasan şirketinin avukatı İsa Kargın ise şirketin isim değişikliğ­i iddiasının doğru olmadığını söyleyerek, “İkisi de ayrı şirketler ve en az 10 yıldır faaliyet gösteren şirketler. O yüzden sadece isim değiştirdi demek doğru bilgi olmaz.” dedi.

Öte yandan işçiler bugün saat 09:00’da Öğretmen Evi önünde basın açıklaması yapacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.