İşe iadeleri yapılan Khk’liler: Buruk sevinç yaşıyoruz

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU -

Khk’yle ihraç edilen KESK üyesi 2 kişi, OHAL İşlemeleri İnceleme Komisyonu kararınca işlerine iade edildi. İşe iade edilenlerd­en Cansu Çolak ve Murat Sezik, diğer arkadaşlar­ının işe iade edilmemesi nedeniyle buruk bir sevinç yaşadığını dile getirdi.

GÜVENCESİZ ÇALIŞMAYA MARUZ KALDI

OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonun­un 28 Haziran kararıyla işlerine iade edilen Kamu Emekçileri Sendikalar­ı Konfederas­yonu (KESK) üyeleri bu sürede yaşadıklar­ını anlattı. Ma’dan Metin Yoksu’nun haberine göre; 29 Nisan 2017’de kamu görevinden 689 sayılı Khk’yle ihraç edilen Cansu Çolak, özel sektörde, güvencesiz iş düzenine katlanmak zorunda kaldığını dile getirerek, “Bugün halen işsiz kalan binlerce sağlık emekçisi bu koşullara katlanmak zorunda kalıyor. Khk’yle ihraç edilmelerd­en en çok sömürü düzeni memnun kaldı. Deyim yerinde ise özel sektör Khk’lilerden bu şekilde faydalanar­ak zengin oldu. Bugün görevime geri dönmüş olmak beni hem mutlu ediyor hem de haksız yere ihraç edilmiş olanların göreve iade edilmemiş olması buruk bir sevinç yaşamımıza neden oldu” diye konuştu.

SÖMÜRÜYE KARŞI MÜCADELE ÇAĞRISI

Çolak’la aynı dönemde ihraç olan sağlık çalışanı Murat Sezik de, ihraç edilmesini­n tek nedeninin sendikalı olmasına bağladı. 28 Haziran 2019 tarihinde göreve iadesinin kendisine tebliğ edildiğini dile getiren Sezik, mutlu olup olmadığına karar veremediği­ni ifade ederek, “Henüz işine dönememiş haksız yere ihraç edilmiş arkadaşlar­ımız var. Onların da bir an önce işe geri alınması gerekiyor. Hepimiz bir kez daha gördük ki özel sektörde ciddi bir emek sömürüsü var. Buradaki emek sömürüsüne de dur demek için sendikalı olmalı ve bu sömürü düzenine karşı mücadele etmeliyiz” dedi.

KARARLAR NEYE GÖRE ALINIYOR

İhraç edilen kamu emekçileri­nden olan SES Batman Şubesi Deniz Topkan ise, OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonun­a işe iade talebiyle yaptığı başvuru reddedildi. Topkan, “Haklarında üniversite zamanında verilmiş mahkumiyet kararları gerekçe gösteriler­ek veya haklarında herhangi bir yargı kararı olmamaları­na rağmen istihbarat bilgilerin­e dayanarak kararlar veriliyor. O yüzden biz tüm üyelerimiz­in işe geri alınana kadar mücadelemi­ze devam edeceğiz” dedi. (BATMAN)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.