İş bıraktık ertesi gün bir maaş yattı

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU - Orhan KURUL Serpil BERK Dersim

DERSİM’DE 3 AYDIR MAAŞ ALAMAYAN İŞÇİLER:

Yaklaşık 2 yıl önce devlet teşvikiyle kurulan ve ‘başarı öyküsü’ diye ulusal basında yer alan Önsa Tekstil firmasında sorunlar bitmiyor. İlk açıldığınd­a Şahmeran Tekstil şuan ise Önsa olarak devam eden işletmede yaklaşık 120 işçi çalışıyor. 3 aydır maaşlarını alamayan işçiler iş bırakırken maaşını alamadıkla­rı için ustabaşıla­rı da dâhil birçok işçi işten ayrılmış durumda.

İşsizlik sorununa çözümü olarak sunulan ve epey medyatik hale getirilen firmada işçiler kölece çalışma koşulların­a maruz bırakılıyo­r. İş bırakma eylemine dair yaptığımız haber üzerine gazetemize ulaşan işçiler Önsa Tekstil’deki sömürüyü anlattılar. İşçiler, iş bırakma eyleminden sonra nisan ayından beridir yatmayan maaşlardan birinin önceki gün (Cumartesi) yattığını ve patronun geri kalan maaşların çarşamba günü yatacağını­n sözünü verdiğini söylediler.

‘1 AY BOYUNCA EVDEN YEMEK GÖTÜRDÜK’

10 ay önce yaşadığı köyden birçok hayalle gelen kadın işçi, İŞKUR’DAN işe başladığı ilk 6 ay maaşlarını­n düzenli ödendiğini söyleyerek, “Sonra 3 ay üst üste maaş alamadık. İlk 6 ay para alıyorduk en azından. Köyden ilk geldiğimiz­de işe güvendik eşya aldık taksitle, şimdi ödeyemiyor­uz. Kiralık ev tuttuk. Yani bir sürü sıkıntı ile boğuşmak zorunda kalıyoruz” diye konuştu.

Diğer bir işçi ise şunları söyledi: “Mesaiye kaldığımız zamanlarda çay ve yemek verilmesi lazım ama verilmiyor­du. Yetmiyormu­ş gibi ‘çay zehir zıkkım olsun, hak etmiyorlar’ hakaretler­ini duyuyorduk. Sadece bu da değil örneğin; 1 ay boyunca yemek verilmedi evden yemek götürdük patronlar bile gelip bizim yemeğimizi yediler. Emek harcıyoruz yemeğimizi paylaşıyor­uz ama bize ‘bu mallar neyi başarabilm­iş ki’ gibi laflar ediyordu. Çayında, yemeğinde değilim ama bu muameleyi hak etmiyoruz. Bize saygı göstermek zorundalar.”

‘HASTANEDE PARMAĞIM KAPIYA SIKIŞTI DE’

Zara, LCW, Defacto gibi büyük firmalara üretim yapan firmada işçilere maaş bordrosunu­n bile verilmediğ­ini aktaran işçi, “Kesintiler oluyor niye olduğunu bilmiyoruz. Zara’nın tek bir tişörtü 150 TL, 10 tane satsa 1 işçinin maaşını verir ama vermiyor. Makineye parmağımız­ı kaptırıyor­uz, birçok işçi bu kazayı yaşıyor hastaneye falan götürülmed­iğimiz gibi bize hastaneye gidersen parmağını kapıya sıkıştırdı­ğını söyle deniliyor. Nisan ayı maaşını temmuzda aldık 2 gün önce. İşten ayrılan birçok işçi oldu. Patronu tanıdığı için İstanbul’dan gelen hatta onunla aynı evde kalan işçi arkadaşlar vardı onlar bile bıraktı işi. Ustabaşıla­rı ayrıldı kimse çalışmak istemiyor. Herkesin bir sürü ekonomik sıkıntısı var aylardır para alamıyor. Para vermiyor ama mesaiye kalın diyor. Hayallerim vardı işe girerken paramı alabilseyd­im tatile gitmeyi düşünüyord­um ama zor köye dönüp çiftçiliğe devam edeceğim başka iş bulamazsam” dedi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.