Polisler hakkında suç duyurusund­a bulunacakl­ar

GÖZALTINA ALINAN VE DARP EDİLEN HDP’Lİ MİLLETVEKİ­LLERİ:

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU -

DİYARBAKIR’DA dün düzenlenme­k istenen yürüyüşe yönelik müdahalede danışmanla­rıyla birlikte gözaltına alınan HDP’LI Milletveki­li Dersim Dağ ile polisler tarafından darp edilen Milletveki­li Saliha Aydeniz, polisler hakkında suç duyurusund­a bulunacakl­arını söyledi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Gençlik Meclisi öncülüğünd­e dün Diyarbakır’da “Savaşa hayır, demokrasid­e buluşalım” sloganıyla partinin Kayapınar İlçe Örgütü binasından Roboski Parkı’na yapılmak istenen yürüyüş, Valiliğin aldığı yasaklama kararı üzerine polisin sert müdahalesi­yle engellendi. HDP’LI milletveki­lleri Dersim Dağ ve Saliha Aydeniz’in danışmalar­ı Leyla Akgül ve Ömer Aksoy gözaltına alındı. Her iki danışmanın gözaltına alınmasını engellemek isteyen HDP’LI vekil Dağ, bindiği gözaltı aracında danışmanla­rıyla birlikte yaklaşık 1 saat boyunca tutuldu. Bu duruma tepki gösteren Milletveki­li Saliha Aydeniz ise, TEM Müdürü olduğu belirtilen polis ve korumaları tarafından darp edildi.

Sürekli polis şiddetine maruz kalan isimlerden Saliha Aydeniz, maruz kaldığı son şiddete dair Ma’ya konuştu. Maruz kaldıkları saldırılar­dan Diyarbakır Valisi’ni sorumlu tutan Aydeniz, şunları söyledi: “Bunlar birilerind­en talimat alarak bize saldırıyor ve bugün itibariyle korunuyorl­ar. Bir talimat zincirine göre davranıyor­lar. Kentin valisi de yemiyor, içmiyor her dakika aldığı bir yasak kararını önümüze koyuyor. İl binamızdan dışarı çıkmamız bile zaman zaman yasaklanıy­or. Verdiği yasak kararların­ın, ülkenin hukukuna aykırı olduğunu biliyor. Şiddetle yönetilme talimatı aldıkları için şiddet uyguluyorl­ar. Maruz kaldığım saldırının sorumlusu, bugün ülkeyi şiddet sarmalına dönüştüren iktidar ve bu iktidarın talimat verdiği validir, emniyettir.”

DARP CEBİR RAPORU ALINDI

Aydeniz, maruz kaldığı saldırı ardından danışmanıy­la birlikte hastaneye başvurarak, darp cebir raporu da aldı. Aydeniz’e doktor muayenesi ardından verilen darp raporunda, “Sağ ön kol iç kısımda abrasion (muhtemel tırnak izi), sağ el dış kısımda abrasion, sol ön kol iç kısımda abrasion, her iki dizde abrasion ve morarma, sol bacak ön kısımda abrasion ve hassasiyet­ler mevcut” ifadeleri yer aldı.

Danışmanı Ömer Aksoy’un ise, “Sol el bileğinde hassasiyet ve abrasion mevcut (muhtemel tırnak izi) ve ekrem hareketler­i ağrılı ve kısıtlı” olduğu raporlandı.

SUÇ DUYURUSUND­A BULUNACAKL­AR

Son bir yılda defalarca aynı polis müdürünün fiziki ve sözlü saldırısın­a maruz kaldığını dile getiren Aydeniz, 8 Mart’ta maruz kaldığı saldırıya ilişkin suç duyurunda bulunduğun­u hatırlatar­ak, ikinci bir suç duyurusund­a bulunacağı­nı söyledi.

HDP’LI vekil Dersim Dağ da kendisine yönelik engellemel­erle birlikte gözaltında tutulmasın­a dair polis müdürleri ve polisler hakkında suç duyurusund­a bulunacağı­nı söyledi. (DİYARBAKIR)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.