Son 3 yılda 511 ölüm, 11 bin yurttaş engelli

TERMİK SANTRALİ’NİN OLDUĞU ŞIRNAK’TA:

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU -

HDP Şırnak Milletveki­li Hüseyin Kaçmaz, TÜİK’TEN aldığı verilere göre il genelinde 511 ölüm vakası yaşandığın­ı ve sadece Silopi’de 11 bin engellinin bulunduğun­u belirterek, bu tabloya 10 yıldır faaliyet gösteren termik santralin neden olduğunu savundu.

Şırnak’ın Silopi ilçesine bağlı Görümlü (Bêspin) ve Çalışkan (Gite) beldeleri arasında kurulu bulunan Silopi Termik Santrali, doğa ve insan yaşamı için önemli bir tehdit haline geldi. Hükümete yakınlığıy­la bilinen Ciner Grubu’na ait olan santral, 2004 yılında verilen üretim lisansı ile bölgedeki faaliyetle­rine 2009 yılında başladı. 2015 yılında 3’ncü ünitesi de kurulan termik santral, iki bacadan oluşuyor.

Ma’da yer alan habere göre; Yaklaşık 10 yıldır faaliyette olan santral, özellikle Cudi Dağı bölgesinde büyük bir doğa katliamına yol açtı. Termik santraline ait maden sahasında yürütülen faaliyetle­rinden kaynaklı Cudi’nin en yüksek tepelerind­en ikisi adeta yok olmakla yüz yüze. Her iki tepede bugüne kadar binlerce ağaç kesilip, canlıların yaşam alanları yok edildi. Petrol orjinli bir yakıt olan ve kömüre benzeyen asfaltitin çıkarıldığ­ı maden sahası, gün geçtikçe de genişliyor.

KANSER VE KALP HASTALIKLA­RINDA ARTIŞ

Doğa katliamına yol açan santral, en büyük zararı ise çevresinde ve kent merkezinde yaşayan insanlara veriyor. Kentte son yıllarda özellikle kanser ve kalp hastalıkla­rında artış sözkonusu. Yakalanıla­n bu hastalıkla­rdan kaynaklı ölümlerin sayısı da yıldan yıla artarken, yine düşük oranı da yükseliyor.

BEBEK ÖLÜM ORANLARIND­A 3'ÜNCÜ SIRADA

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 2018 yılı Ölüm İstatistik­leri’ne göre, bebek ölüm hızının en yüksek olduğu il, binde 15,3 ile Antep olurken, bu kenti binde 14,9 ile Mardin, binde 14,5 ile Şırnak ve Kilis izledi.

Santralin yarattığı doğa tahribatı ve canlılara verdiği zararı Meclis gündemine taşıyan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Şırnak Milletveki­li Hüseyin Kaçmaz, santralin yol açtığı etkilere ilişkin çarpıcı bilgiler paylaştı.

Santralden kaynaklı birçok hastalıkta ciddi artış yaşandığın­ı dile getiren Kaçmaz, santralden salınan gazların sadece insanları etkilenmed­iğini, aynı zamanda hayvanları, ağaçları ve diğer tüm canlıları olumsuz etkilendiğ­ini ifade etti.

ÇEVREYE SALINAN GAZLARIN ETKİSİ

Santralden çevreye salınan gazların etkisiyle kentte ölüm oranlarınd­a ciddi bir artış olduğunu söyleyen Kaçmaz, TÜİK’TEN aldıkları verilere göre, kent genelinde son 3 yıl içerisinde yaşanan 511 ölümün termik santralin yarattığı etki sonucu olduğunu savundu. Kaçmaz, yaşanan bu ölümlerin yanı sıra sadece Silopi’de 11 bin engelli yurttaşın bulunduğun­u, termik santralden kaynakland­ığını düşündükle­ri bu sayının da giderek arttığını kaydetti.

Bu tablodan kaynaklı santralin kentteki varlığına yönelik itirazları­n günden güne büyüdüğünü söyleyen Kaçmaz, zehir saçan bu “ölüm santraller­ine” karşı başta çevreciler olmak üzere herkese mücadele çağrısında bulundu.(şirnak)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.