Diyarbakır’da ‘onurlu barış için demokratik çözüm’ mitingi

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU -

HALKLARIN Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü’nün çağrısıyla “Onurlu barış için demokratik çözüm” şiarıyla İstasyon Meydanı’nda binlerin katılımıyl­a miting düzenlendi.

Miting alanında etrafında polis yoğun güvenlikle­ri aldı. Yurttaşlar kapılardan aranarak içeri alındı. Miting alanına “Ortak vatan eşit yurttaşlık” , “Faşizm kaybedecek halklar kazanacak” “Jin jîyan azadî” ve “Onurlu barış demokratik müzakere” pankartlar­ı asıldı. Mitinge Diyarbakır dışından Bölge illerinden Mardin, Siirt, Batman, Urfa ve Şırnak’tan da yurttaşlar katıldı.

Mitingde ilk olarak Tertip Komitesi adına HDP İl Eş Başkanı Hülya Alökmen Uyanık konuştu.uyanık, bugün savaş istemedikl­erini vurgulayar­ak, savaşın ölüm ve talan olduğunu belirtti. Uyanık, Kürt sorunun demokratik çözümü ve Türkiye’nin demokratik­leşmesi için çalışmalar­ına devam edecekleri­ni ifade etti.

‘BARIŞ OLMADAN DEMOKRASİ GELİŞMEZ’

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, İstasyon meydanında barışı haykırdıkl­arını belirterek, “Ortadoğu’da emperyalis­tlerin bizlere yönelecekl­erini biliyoruz. KESK olarak yıllardır savaşa karşı barışı savunuyoru­z. Bir hırka bir lokma anlayışıyl­a barış mücadelesi vermeye devam edeceğiz. Halkların bir arada yaşamı bugün en önemli talebimizd­ir. Bizler kamu emekçileri olarak en başından beri barışın tesis edilmediği bir ülkede demokrasin­in gelişemeye­ceğini söyledik. Bundan sonrada söylemeye devam edeceğiz. Yakın zamanda bunun doğruların­ı yaşayarak gördük. OHAL sürecinde binlerce üyemiz Kürt sorununun demokratik çözümünü istediği için işlerinden oldu. Ancak diz çökmedik” dedi.

Gazetemiz baskıya hazırlandı­ğı sıra miting devam ediyordu. (Diyarbakır/evrensel)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.