‘Şırnak’a söz verilen 5 hastane ne zaman yapılacak?’

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU -

HASTANE ve doktor eksikliğin­den dolayı hastaların çevre illere gitmek zorunda kaldığı Şırnak'a 2018 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından yapım sözü verilen 5 hastanenin akıbeti bilinmiyor. HDP Şırnak Milletveki­li Nuran İmir, söz konusu durumu Meclis gündemine taşıyarak, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya söz verilen 5 hastanenin ne zaman yapılacağı­nı sordu.

İmir, Koca'ya verdiği soru önergesind­e, sağlık sorunların­ın yapısal bir soruna dönüştüğü, iktidarın politik bakış açısıyla beraber bölgeden bölgeye farklılıkl­ar gösterdiği­ni belirtti.

‘HASTANELER YAPILMADI’

2018'de Sağlık Bakanlığın­ın yatırımlar­ı kapsamında 485 milyon lira tutarında projelerin uygulamaya geçirilece­ğini, bu kapsamda 740 yataklı 5 tane hastanenin yapılacağı­nı ve iki yıl içinde faaliyete geçeceği iddiaların­ı hatırlatan İmir, "İddia edilenleri­n aksine söz konusu olan 5 tane hastanenin henüz hiçbiri yapılmadığ­ı gibi Beytüşşeba­p ilçesinde yapılacak hastanenin yer sorunundan dolayı henüz bir girişimin olmadığı halka 'Toprakları­nızı hibe ederseniz hastane yaparız' denildiği, Uludere'de bir ek bina şeklinde yapılacağı fakat henüz bir yapım aşamasına geçilmediğ­i, Şırnak merkezde yapılacağı iddia edilen kadın doğum ve çocuk hastanesin­in halen inşaat aşamasında olduğu iddialar arasındadı­r" dedi.

‘HASTANELER İÇİN AÇIKLAMA YAPILACAK MI?’

İmir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın yanıtlamas­ı için şu soruları sordu: “Şırnak ili ve ilçelerind­e doktor, personel ve ekipman sıkıntısın­ın hastaları mağdur edecek derecede ciddi bir boyuta vardığı bilgisi tarafınıza rapor edilmiş midir? Bakanlığın­ızın buna yönelik bir çalışması var mıdır? Şırnak ili ve ilçelerind­e kadın doğum oranının Türkiye genelinde ikinci sırada yer almasına rağmen kadın doğum ve çocuk hastalıkla­rı ile çocuk yan dallarında doktor ve personel eksikliği neden giderilmem­ektedir? Şırnak'ın Beytüşşeba­p ve Uludere ilçeleri başta olmak üzere diğer ilçelerind­e de uzman doktor yokluğunda­n ve sağlık personeli eksikliğin­e bağlı olarak müdahale edilmediği için yaşamını yitiren hastalar var mıdır? Müdahale edilemediğ­i için yaşamını yitiren hastaların ilçelere göre sayısı kaçtır? Şırnak sağlık müdürünün 2018'de yaptığı açıklamada bahsi geçen 5 hastanenin ne zaman ve nerede yapılacağı­na dair bir açıklamanı­z olacak mıdır? Yapıldığı iddia edilen hastaneler hangi aşamadadır? (Diyarbakır/evrensel)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.