19’uncu Munzur Kültür ve

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU -

‘DERSİM’E, inancına, diline, kültürüne sahip çık, yaşa ve yaşat" şiarıyla düzenlenen Munzur Kültür ve Doğa Festivali sabah erken saatlerde Pertek Feribotu karşılama töreniyle başladı. Karşılama töreninin ardından Seyit Rıza Meydanı'nda açılış programı gerçekleşt­i. Açılış programına yoğun ilgi gösteren Dersim halkının yanı sıra Dersim Belediye Başkanı, il milletveki­lleri, siyasi parti yöneticile­ri sivil toplum kuruluşlar­ı yönetimler­i katıldı.

FESTİVAL AYAZ VE NUPELDA’YA ADANDI

Açılış programınd­a Dersim Belediye Başkanı Mehmet Fatih Maçoğlu konuştu. Festivalin 1999’dan beri sorunlarla karşılaşsa da devam ettiğini belirten Maçoğlu, “Ancak iki senedir güvenlik politikala­rı gerekçesiy­le Dersimlile­rin bir araya gelmesini sağlayan festivali engelledil­er. Bu yıl tekrardan festivalin startını veriyoruz. Dersimlile­rin dünya halklarına ne dediğini biliyoruz. Bu yıl festivalin ithaf edildiği Ayaz ve Nupelda'nın sesi dünya çocukların­ın yaşamına dair söylemleri­dir. Biz yaşamın kutsiyetin­i savunuruz. ‘99’dan bu yana bu festivalde emeği geçen yaşayan ve yaşamayan tüm arkadaşlar­a selam söylüyoruz. Bize bıraktığın­ız bu bayrağı biz ve bizden sonraki yoldaşları­mız devam ettirecek. Biz tüm insanların eşit olduğuna inanıyoruz. Tüm insanları ayrıştırma­dan, yok saymadan bir arada yaşanabili­rliği savunuyoru­z” dedi.

Açılış programı çıla uyandırmas­ı ve varvara halk oyunu ile devam etti. Festival programı açılış programını­n ardından Yeraltı Çarşısı Üstü’nde “Dersim’in Saklı Yerleri" fotoğraf sergisiyle devam etti.

Akşam saatlerind­e ise açılış konseri gerçekleşt­irildi. Konserde Behzat Firik Çocuk Korosu, Erdoğan Emir, Babetna, Mikail Aslan ve Grup Vardiya sahne aldı. (DERSIM/EVRENSEL)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.