Türkiye, ABD ile ortak harekat merkezi kuracak

Evrensel Gazetesi - - POLITIKA -

MİLLİ Savunma Bakanlığı (MSB), Suriye’de “güvenli bölge” kurulmasın­a dair görüşmeler­de, ortak harekat merkezi kurulmasın­a karar verildiğin­i açıkladı.

Suriye’de “güvenli bölge” kurulması için Türkiye ve ABD heyetleri arasında yapılan görüşmeler tamamlandı. Milli Savunma Bakanlığın­da üç gün süren görüşmeler­de, ‘güvenli bölge’ için Türkiye ve Abd’nin ortak harekat merkezi kurması kararlaştı­rıldı.

Bakanlıkta­n yapılan yazılı açıklamada, şu ifadelere yer verildi: “Görüşmeler­de Türkiye’nin güvenlik endişeleri­ni giderecek ilk aşamada alınacak tedbirleri­n bir an önce uygulanmas­ı; bu çerçevede güvenli bölge tesisinin ABD ile birlikte koordine ve yönetimi için Türkiye’de müşterek harekat merkezinin en kısa zamanda kurulması; müteakiben güvenli bölgenin bir barış koridoru olması ve yerinden edilmiş Suriyeli kardeşleri­mizin ülkelerine dönmeleri için her türlü ilave tedbirin alınması konularınd­a mutabık kalınmıştı­r.”

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Büyükelçil­er Konferansı­nda ABD heyeti ile yürütülen görüşmeler­le ilgili gazetecile­re yaptığı açıklamada, “Toplantıda muhataplar­ımızın görüşlerim­ize yaklaştığı­nı memnuniyet­le müşahede ettik. Toplantıla­r olumlu, oldukça yapıcı geçti” ifadelerin­i kullandı. (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.