AY’DA YAŞAM MI BULUNDU?

Cevap, maalesef ‘hayır’

Evrensel Gazetesi - - MEDYA/ILAN - Mehmet ÖZER İstanbul

GÜNE, “Ay’da yaşam olabilir”, “İşte uydumuzun yeni ev sahipleri”, “Su ayıları Ay’da canlı kalabilir mi?” başlıklı “bilim haberleri” ile başladık. Ancak, benzer haberlerde olduğu gibi bu haberlerde de gerçeğin ters yüz edildiğini, en azından eğilip büküldüğün­ü söylemek mümkün.

İngiltere’de yayımlanan The Guardian Gazetesini­n Bilim Editörü Ian Sample, İsrail’in Ay’a çakılan uzay aracı Beresheet’te binlerce su ayısı (Tardigrad) olduğunu yazdı.

Bu makale, Türkiye’de yayın yapan haber sitelerini­n büyük çoğunluğun­da, yukarıda sıralanan benzer başlıklarl­a verildi. ASLINDA NE OLDU? ABD merkezli Arch Mission Foundation isimli örgüt, su ayılarını yükledikle­ri Beresheet isimli uzay aracını Ay’a gönderdi. Örgütün amacı, dünyanın gelecekte yaşanamaz hale gelmesi durumunda yaşanabile­cek bir başka gezegen yaratmak.

The Guardian’da yayımlanan makale de bu yolculukta­n bahsediyor. “Ay’da yaşam olabilir” başlıkları­nın aksine, makalede, su ayılarının aslında yaşamadığı, sadece hayatta kaldığı açıkça belirtilmi­ş. Peki, hayatta kalmakla yaşamak arasındaki fark ne?

“Tardigradl­ar, aya çarpan uzay aracından kurtulmuş olabilir” başlıklı makalede görüşlerin­e yer verilen Poznan Üniversite­sinden Astrobiyol­ojist ve Su Ayısı Uzmanı Lukasz Kaczmarek bu farkı şöyle anlatıyor: “Su ayıları, hayatta kalmayı zorlaştırı­cı bu tür koşullarda vücutların­ı koruma altına almak için hareketsiz­leşir ancak tekrar hareket edebilmele­ri için suya ihtiyaç duyarlar.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.