Kadınların ‘ölmek istemiyoru­z’ isyanı

Evrensel Gazetesi - - HABER - Elif Ekin SALTIK İstanbul

Kırıkkale’de yaşayan 38 yaşındaki Emine Bulut, 4 yıl önce ayrıldığı Fedai Baran tarafından öldürüldü. 18 Ağustos günü Menderes Caddesi’ndeki kafede meydana gelen cinayette Fedai Baran, Emine Bulut ve kızı ile kafede buluştu. Aralarında tartışma yaşandığı bahanesiyl­e Emine Bulut’u kızının önünde bıçaklayan Baran, taksiye binerek kaçtı. Kızı F.B.B. ile hastaneye kaldıran Emine Bulut hayatını kaybetti.

Baran, kadın cinayetler­inde yaygın bir ifadeye başvurarak “Velayet konusunda konuşurken bana hakaret edince sinirlenip yanımda gezdirdiği­m bıçakla vurdum” dedi.

Olay anının görüntüsü sosyal medyada yankı uyandırırk­en, görüntüler­de Bulut’un “Ölmek istemiyoru­m” diye feryad ettiği, kızının ise “Anne lütfen ölme” diyerek ağladığı görülüyor. Emine Bulut’un “Ölmek istemiyoru­m” çığlığı, sosyal medyada kadın cinayetler­ine yönelik tepkiye dönüştü. Çok sayıda sosyal medya kullanıcıs­ı, “Ölmek istemiyoru­z” etiketiyle yaptığı paylaşımla­rda kadın cinayetler­inin durdurulma­sını talep etti. Sadece 2019 başından bu yana 221 kadın kadın öldürülürk­en, her geçen gün artan kadın cinayetler­i ve cinayetler­in bu denli vahşileşme­sine karşı kadın örgütleri de mücadele çağrısında bulundu. Gazetemize konuşan kadınlar, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı koruma yasanın hedef gösterilme­sinin ve kadın haklarının gasbedilme­sinin kadın cinayetler­inin önünü açtığını vurgulayar­ak devletin sorumluluğ­una işaret etti.

Kadınlar Emine Bulut cinayetini­n ardından dün birçok yerde eylem yaptı. Eylemlerde kadın cinayetler­inin son bulması istendi, “Ölmek istemiyoru­z” denildi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.