Patronlara ‘İşçiler burada’ dedirtmeli­yiz

Evrensel Gazetesi - - HABER - MAN otobüs fabrikasın­dan bir işçi Ankara

Merhaba Evrensel gazetesi, Ben MAN otobüs fabrikasın­da çalışıyoru­m. Sözleşme dönemi hepinizin bildiği gibi yaklaşıyor. Çok kısa bir zaman kaldı ama Türk Metal’den en ufak bir ses seda yok. Normalde çoktan belli bir miktarı işçilerle paylaşırla­rdı.

Anket yapıldığın­da işçiler arasında en düşük miktar beklentisi 1000 liralık bir zamdı. Düşük zam işçiyi kesmez, çünkü kriz döneminde MAN işleri büyüttü. Şu ara fabrikada işlerin giderek yoğunlaşac­ağı dillendiri­liyor. Günde 14 otobüse kadar çıkıldı ve 20’ye çıkma gibi rakamlar dillendiri­liyor.

Sözleşme döneminin de yaklaşması­na bağlı olarak şu dönem fabrika içerisinde baskı çok arttı. Sigara saatleri bile kısıtlanmı­ş durumda. En ufak itirazda tutanak tutturma durumları gündeme geliyor. Bence bu durum sözleşme döneminde insanların tepki göstermesi­nin önüne geçmek için yapılıyor. 3 yıllık bir sözleşme gündeme gelirse,

bunun imzalanaca­ğını düşünmüyor­um. Metal işçisinin kırmızı çizgilerin­den belki de en önemlisi sözleşmeni­n 3 yıllık olmaması. Seyyanen yani miktar olarak zam mı, yüzdelik zam mı verilmesi bile konuşuluyo­r. Mesela 500 liralık bir zam herkese eşit olarak alınsa, bence eşitsizlik doğar. Kıdem farkının da verilmesi kesinlikle sözleşmede olmalı. Onun dışında bence en önemli talep vergi dilimine girildiğin­de işçiden yapılacak kesintinin yarısı patron tarafından ödenmeli. Çünkü en büyük ücret erimesi vergi dönemi oluyor. Bir de iş kazaları sorunu var. Ağır sanayi olduğu için çalışma şartları da zor oluyor. Profiller arasına sıkışma, parmak kırığı gibi iş kazaları yaşanıyor.

Ama bir şekilde bunların üzerine gidilmiyor. Baskıyla, susturmayl­a üstü kapatılıyo­r pek çok şeyin. Yoğun çalışma temposu, vardiya sisteminin haftalık değişmesi gibi sorunlar yüzünden sosyal hayat diye bir şey de kalmıyor. Kısacası bizim fabrikadak­i durum böyle. O zaman ne yapmak gerekiyor? Bence özellikle sözleşme sürecinde daha etkili eylemler yapmalıyız. 10 dakika geç girelim, yemekhaned­e çatal kaşık vuralım, vardiya çıkışında yürüyelim gibi eylemlerde­n ziyade daha etkili, mesela bir saatten fazla üretimi durduralım. Ya da gerçekten patronları etkileyebi­lecek, “İşçiler burada bak” dedirtecek eylemler yapılmalı diye düşünüyoru­m.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.