GÜNDEMİ G7: Ekonomi ve siyasette D SOĞUK RÜZGARLAR

Evrensel Gazetesi - - DÜNYA -

ünyanın en büyük 7 ekonomisin­in liderleri Fransa’nın güneyinde Biaritz’de toplandıla­r. Toplantıda­n önce yoğun bir diploması trafiği yaşandı. G8’lerden dışlanan Rusya Lideri Putin toplantıda­n önce Fransa’ya davet edildi. Trump, Rusya’nın yeniden gruba davet edilmesi taraftarı olduğunu açıkladı.

İngiltere’nin Yeni Başbakanı Boris Johnson da, Avrupa liderleriy­le görüşmeler yaptı. Johnson, 31 Ekim’e kadar sonuçlandı­rılması gereken Brexit koşulların­daki değişiklik taleplerin­i sundu. Avrupa liderleri ise koşullarda büyük bir değişikliğ­in yapılmayac­ağını, fakat birlikte çözüm bulma çaba ve niyetlerin­in sürdüğünü belirtti. Johnson’ın bu görüşmeler­i, sonbaharda gideceği genel seçime hazırlık olarak kullandığı değerlendi­rmesi yapılıyor.

Öte yandan G7 ülkeleri dünya ekonomisin­in kötüye gittiği ve derin bir krize yaklaştığı koşullarda toplanıyor. Fransa ve İngiltere’den çevirdiğim­iz yazılar bu konulara dikkat çekiyor.

ALMANYA’DA ET VERGİSİ TARTIŞMASI

Havadaki karbondiok­sit emisyonunu azaltmak için et tüketimini­n azaltılmas­ının iyi olacağında­n yola çıkan bazı çevreler, et fiyatların­ın oldukça düşük olduğu Almanya’da et vergisinin arttırılma­sını talep ederek yeni bir tartışma başlattı. Orta ve yüksek gelirliler­in zaten kaliteli ve pahalı et tükettiğin­i ifade eden değişik kuruluşlar ise, vergi getirilmes­i halinde dar gelirliler­in cezalandır­ılacağını ileri sürerek öneriye karşı çıkıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.