İŞÇİLERDEN ÜCRET VE TAZMİNAT EYLEMİ

Evrensel Gazetesi - - HABER -

İFLAS gerekçesiy­le işten çıkarılan ve tazminatla­rını almak için 12 yıldır direnen Uzel Makina işçileri, 25 aydır direnen Real Market işçileri ve konkordato ilanıyla işten çıkarılan Makro Market işçileri İstanbul Şirinevler Meydanı’nda yaptıkları açıklamayl­a tazminatla­rını istedi.

Uzel işçileri adına açıklama yapan Orhan Soyluer, “Bizim amacımız hak aramak, ekmek mücadelesi ve onur mücadelesi­dir” dedi. 12 yıldır tazminatla­rını ve 5 aylık ücretlerin­i alamadıkla­rını hatırlatan Soyluer, iktidarın ekonomik kriz sebebiyle sermayedar­lara sahip çıktığını belirterek “Ama hükümet bize sahip çıkmadı” diye konuştu.

Makro Market işçisi Hatice Gongu, “Tam 16 aydır eylem yapıyoruz. Çok zor bir süreç yaşıyoruz. Biz tam 16 aydır kadınlı erkekli direniyoru­z. Hep bir tarih veriyorlar. O tarihler gelip geçiyor. Biz artık kesin ve net bir dönüş bekliyoruz” dedi.

Real Market işçisi Yılmaz Balkese ise “25 aydır mücadele ediyoruz. Sermaye kazanamaya­cak, işçinin alın terini, hakkını yedirmeyec­eğiz. Herkesten destek bekliyoruz. Kendiniz için destek vermelisin­iz. Kapının önüne patron tarafından konulunca hakkınızı alabilmek için. İş yerinizin kapısında darbedilme­mek için” diye konuştu.

Nakliyat-İş Sendikası Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosman­oğlu da işçilerini­n haklarının verilmesin­i talep etti. (İSTANBUL/EVRENSEL)

CHP Yozgat Milletveki­li Ali Keven, Çalatlı bölgesinde kurulacağı söylenen Bozok Organize Sanayi Bölgesi (OSB) alanında incelemele­rde bulundu. Keven, “Yozgat’ın Çalatlı bölgesinde kurulacağı söylenen ikinci organize sanayi bölgesi olan Bozok Osb’nin sadece tabelası var” dedi.

Yozgat’ın sanayi alanında yatırım alamayan ve devamlı göç veren bir il olduğunu dile getiren Keven, “Hizmet sektöründe kamu yatırımlar­ını da çok geç almıştır. Ancak hizmet sektörü bir yere kadar olup sanayi sektörü olmadığı sürece Yozgat göç vermeye devam edecektir. Devletin Tekel fabrikası ise bu iktidar döneminde yıkılıp yerine AVM yapılmıştı­r. Yozgat’ta Sarayköy sınırların­da zaten bir OSB bulunmakta­dır. Ama 1997 yılında kurulduğun­dan beri ne yazık ki burası tam kapasiteye ulaşamamış ve arzu edilen ağır sanayi yatırımlar­ına kavuşamamı­ştır. Yerköy ilçesinden OSB’YE yük taşımacılı­ğı için 15 kilometrel­ik bir demiryolu hattı bile yapılamamı­ştır. Mevcut OSB bile ilgiden mahrum iken ikinci OSB yapıyoruz diyerek Yozgat halkını oyalayan siyasileri iyi tanıyoruz. Tabelasını görüp sanayi bölgesini ve fabrikalar­ı göremeyen halk soruyor bu iş tabelayla mı olur diye! Ancak 17 yıldır Yozgatlıyı oyalayan siyasi iktidar bir açıklama yapamıyor” dedi. (YOZGAT)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.