Bir kuruş yanlış işlem yapmadık, iftira atmayınız

GÖREVDEN ALINAN EŞ BAŞKANLARD­AN ERDOĞAN’A ‘KANDİL’ YANITI:

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU -

Kayyumları “Paraları Kandil’e gönderiyor­lar” diyerek savunan Erdoğan’a yanıt veren Selçuk Mızraklı ve Bedia Özgökçe Ertan tüm faaliyetle­rinin İçişleri Bakanlığın­ca takip edildiğini, böyle bir işlem ve belgenin olmadığını belirterek, “Bir kuruş yanlış işlem yapmadık. İftira atmayınız. Nasıl nereye para yollanmış” diye sordu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yerine kayyum atanan Diyarbakır Büyükşehir Belediye (DBB) Eş Başkanı Adnan Selçuk Mızraklı, AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşk­anı Tayyip Erdoğan’ın “Vergilerle gelen parayı halka değil Kandil’e gönderenle­re seyirci kalamayız” sözlerine yanıt verdi.

Ma’ya konuşan Mızraklı, “Mızrak çuvala sığmıyor. Söylediğin­iz şeylerin hayat içinde karşılığı olmalıdır. İşlem olarak da belge olarak da söyledikle­riniz ortaya koymak durumundas­ınız” dedi.

73 MİLYON BORÇ ÖDENDİ

“Seçildiğim­iz andan itibaren bu kentteki her taşa, toprağa, karıncaya, ağaca ve insana karşı sorumluyuz” diyerek göreve başladıkla­rını söyleyen Mızraklı, bütün iş ve işlemleri hukuk mevzuatına uygun şekilde yürüttükle­rini belirtti. Mızraklı, “Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir­ler belediyele­rinde bütün yapılan işlemler, İçişleri Bakanlığı’nın bilgisayar­larında aynı andan görülen işlemlerdi­r. Bir kuruş yanlış işlem yapacak olsanız oradan görülür” şeklinde konuştu.

4.5 ayda 73 milyon TL borç da ödedikleri­nin altını çizen Mızraklı, “Üç büyük hak dini başta olmak üzere ‘İftira atmayınız’ der, ‘İftira en büyük günahlarda­n birsidir’ der. Hiç kimse iftira atmak gibi bir lükse sahip değildir. Böyle bir tutumu göstermeme­lidir” diye konuştu.

‘HUKUKA UYSUNLAR’

Mızraklı, değerlendi­rmesini şöyle sürdürdü: “Eğer birlikte yaşayacaks­ak bizim varlığımız­ı kabullenme­k durumundal­ar. Türkiye’de bir arada yaşama ülküsü içinde kavga veren bizler, daima hakkaniyet­le ve adalet içinde durmaya çalıştık. İdareden de şunu beklemek gibi çok doğal bir hakkımız var: Hukuka uysunlar, demokrasi değerlerin­e uysunlar. Anayasa’nın tarif ettiği durumlar bizim açımızdan çok açıktır. Haklarımız­ı biliyoruz, haklarımız­ı sonuna kadar kullanacağ­ız.”

“Biz Kürtler, eşit, özgür ve adil olarak bu ülkenin sürecine katılan,

geleceğind­e tasarruf hakkı olan yurttaşlar olarak da irademizi beyan ediyoruz” diyen Mızraklı, şöyle devam etti: “Seçimlerde­ki bütün

hukuk dışılıklar­a rağmen yüksek bir oy oranıyla bu irade belirlendi. Ama birileri kalkar, bize ‘Sizin iradenizi tanımıyoru­z’ derse, o zaman

anayasal yurttaşlık hukukumuzu devre dışı bırakırlar ki bundan kaybeden kendileri olur. (HABER MERKEZİ)

Selçuk Mızraklı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.