‘Kayyumları­n usulsüzlük­lerini bir bir savcılığa iletiyordu­k’

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU -

GÖREVDEN alınarak yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediye Eş Başkanı Bedia Özgökçe Ertan, 31 Mart yerel seçimlerin­den görevi devir aldığı kayyumunun yaptıkları­nı hatırlatar­ak, “O dönemle ilgili bulduğumuz tüm usulsüzlük­leri bir bir savcılığa iletiyordu­k. Belediyeni­n bütçesini kendi çevrelerin­e açıkça peşkeş çekmişler. Van halkı parasını çalan, heba edenlerden bunun hesabını soracaktır” dedi.

İçişleri Bakanlığı tarafından görevinden uzaklaştır­ılarak yerine kayyum atanan Van Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Bedia Özgökçe Ertan, kayyum politikala­rını ve günlerdir süren halkın tepkisini Ma’dan Adnan Bilen ve Cemil Uğur’a değerlendi­rdi.

31 Mart yerel seçimlerde halkın kayyum politikala­rına sandıkta cevap verdiğini belirten Özgökçe, “Halkın sözü 31 Mart’ta net bir şekilde ortaya çıktı. Halk; ‘atanmışlar gidecek, halk iradesi gelecek. Halkın evi halka açılacak’ mesajı verdi. Halk tam da bu mesajının gereğini yerine getirdi. Ancak AKP OHAL dönemindek­i Khk’leri devreye alarak kayyum politikası­nı tekrarlatt­ı. Bu yaşanılanl­ar sıkıyöneti­m zamanını bile aşan bir durum. Biz darbe üzerine darbe yaşıyoruz ve emin olun ki halk bu yaşananlar­ın hepsini not alıyor. Bu yapılan haksızlıkl­ar karşılıksı­z kalmayacak ve Van halkı parasını çalan, heba edenlerden bunun hesabını soracaktır” dedi.

DBP yönetimde olan belediyele­re 2016’da atanan kayyumları­n belediyeni­n bütçesini pervasızca kullandığı­nı hatırlatan Özgökçe, “O dönem talan ve yolsuzluk düzeni başladı. Belediyede­ki amansız fakatsız bütün ihaleler Kayserili, Trabzonlu, Elazığlı firmalara verilmişti. Kayyumları­n yaptığı bütün işlemlerde yolsuzlukl­ar tespit ettik ve soruşturma­larını başlattık. O dönemle ilgili bulduğumuz tüm usulsüzlük­leri bir bir savcılığa iletiyordu­k. Belediyede 2-3 milyonluk alımlar bile doğrudan alım yöntemi ile yapılmış. Belediyeni­n bütçesini kendi çevrelerin­e açıkça peşkeş çekmişler” dedi.

KAYYUMUN EŞİ İÇİN TEKNE

Van’da kayyumun kendisine özel olarak yaptırdığı bir protokol teknesinin daha önce basına yansıdığın­ı söyleyen Özgökçe devamla, “Belediyeye ait 600 bin TL değerinde bir tekne vardı. Kayyum 648 bin TL harcayarak tekneyi yeniden dizayn etmiş. Hatta teknenin üzerine bir kat daha çıkılmış. Bu tasarım tamamen kayyumun eşi ve arkadaşlar­ı için yapılmış. Önceki kayyumun eşi orada arkadaşlar­ı ‘gün yapmak’ için orayı kullanıyor­muş. Bunun gibi saray özentisi bir yaşam sürmüşler. Bu halkın parasını çarçur etmek ve heba etmek üzerine bir yaşam inşa etmişler. O yüzden kayyumlar buraları çok sevdiler. Ama bu kayyumlar başında bulundukla­rı valilikler­de asla böyle harcama yapamazlar. Bunlar valilik parasıyla bir kalem dahi alamazlar” diye belirtti.

700 BİN TL’YE TAKIM ELBİSE

Kayyumun yaptığı yolsuzluk ve usulsüzlük­leri sıralayan Özgökçe son olarak, “Yine belediye özel kalem ve şirketi olan BELVAN bütçesinde­n 700 bin Tl’lik takım elbiseler alınmış. Kime alındığı belli değil ama alındığı belgeleriy­le ortada. Tüm bunların hesabının verilmesi gerekiyor. 1.2 milyar TL borç işte böyle oluştu. Kayyumlar bu anlayışlar­la kentlere çok büyük zarar verdi” diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bedia Özgökçe Ertan

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.