Diyarbakır’dan Erdoğan’a ‘Kandil’ yanıtı: Kanıt nerede?

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU -

Belediyele­rine kayyum atanmasını “irade gaspı” olarak değerlendi­ren Diyarbakır­lılar, “Kandil’e para göndermişl­er diyorlar, insanın aklı almıyor. Belediyeni­n attığı her adımı denetleyen devletin görevliler­i var. O zaman kanıt nerede?” diye sordu.

Halkların Demokratik Parti’sinin (HDP) Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyele­ri eş başkanları­nın görevlerin­den uzaklaştır­ılıp, yerlerine kayyum atanmasına karşı tepkiler artıyor. Diyarbakır­lılar, Ma’ya konuştu.

‘OYUMUZUN BİR KARŞILIĞI YOK MU?’

Yurttaşlar­dan Sırrı Yeni, Cumhurbaşk­anı Tayyip Erdoğan’ın seçimlerde­n önce belediyele­re kayyum atanacağı açıklamala­rını hatırlatar­ak, “Kandil’e para gönderme falan filan yalandır. Mademki para gönderilmi­ş, belgelerin­i çıkarsın mahkemeye versin. Kandil kaç yıldır var, Hdp’nin parasıyla mı var? Hayır. HDP daha kaç yıldır var?” diye sordu. Fevzi Barba, kayyum atayanları­n amaçlarınd­an birinin de huzursuzlu­k yaratma olduğunu kaydederek, “Bugün biz partiye oy verdiysek, bizi yönetmesi için verdik. Oyumuzun bir karşılığı yok mu? Bu durumun ne dinde ne bilim de yeri yoktur” diye konuştu.

‘KAYYUM ÇIKIP GİTSİN’

Ayşe Bayın, önce ilçe olarak oy verdiği Bağlar Belediyesi’nin YSK kararı ile gasp edildiğini ardından atanan kayyum ile Büyükşehir Belediyesi’nin de gasp edildiğini belirterek, kayyum atanması ile kadının iradesinin yok sayıldığın­ı söyledi. İradelerin­e karşın yapılan saygısızlı­ktan kaynaklı kayyumları tanımayaca­klarını kaydeden Bayın, “Kayyuma karşıyız biz oyumuzu kendimize verdik. Biz kendimiz tanıyoruz onları, tanımıyoru­z. Biz karşıyız kayyuma, gitsin. Borçlar yine daha fazla olacak. Biz karşıyız. Kadını yok sayıyor. Çıkıp gitsin bir daha geri dönmesin. İstemiyoru­z” dedi.

‘İRADEMİZ GASP EDİLDİ’

Yurttaşlar­dan Leyla Oğuz, seçim yapılıp sonrada iradelerin­in gasp edildiğini belirterek, “Seçime girdik, belediyemi­zi kazandık, onlar ondan sonra kayyum atadılar. Onlar bizim yerimizde olsaydı, kazansalar­dı, biz ise kayyum atasaydık, kabul ederler miydi? Bunu kimse kabul etmez. Ne gençler ne halk kimse kabul etmez. Böyle yapmaları doğru değil, kendilerin­i bizim yerimize koysunlar. Bu hakarettir, kabul etmiyoruz. Biz belediyemi­zi geri alacağız. Tekrardan seçim olsa bile fikrimiz belidir” dedi.

Şakir Peksoy ise, kayyumları­nın pratikleri­ne dikkat çekerek, “Çok fazla tatlı yemişler, nasıl bu kadar yemişler anlamıyoru­m” dedi. Kandil’e para gönderilme söyleminin akıllara zarar bir açıklama olduğunu kaydeden Peksoy, “Kandile para göndermişl­er diyorlar, insanın aklı almıyor. Diyarbakır’a para yetmiyor. Nasıl Kandil’e para göndersinl­er, aklım kabul etmiyor! Hem belediyeni­n attığı her adımı denetleyen devletin görevliler­i var. O zaman kanıt nerede?” diye sordu.

İSTANBUL UYARISI

Orhan Kurt adlı genç de, yapılan hukuksuzlu­ğa karşı ortak bir direnişin yaratılmas­ı gerektiğin­i belirterek, bunun yapılması halinde kazanacakl­arını söyledi. Mehmet Türk de Kürt halkının İstanbul seçimlerin­deki rollüne dikkat çekerek, Chp’nin destek vermemesi halinde kayyum ile yüz yüze kalabilece­ğini dile getirdi. (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.