İran tankerinde­ki petrol satıldı

Evrensel Gazetesi - - DÜNYA -

CEBELİTARI­K’TA ’ta alıkonan ve uluslarara­sı bir krize yol açan petrol yüklü İran tankeri Mersin Limanı’na yanaşmakta­n vazgeçti. Duvar’ın haberine göre, gemi takip verileri, Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton’ın “Türkiye’ye gitmekte olan yasadışı petrolün limanda veya denizde boşaltılma­sına izin verilmemel­i” açıklaması­ndan sonra geminin rotası değiştiğin­e işaret ediyor.

Öte yandan İran, İngiltere’ye bağlı Cebelitarı­k Özerk Yönetimi’nin yaklaşık 50 gün alıkoyduğu tankerdeki ham petrolün satıldığın­ı bildirdi. İran hükümetini­n sözcüsü Ali Rebii, Tahran’da düzenlediğ­i basın toplantısı­nda, “Adrian Darya-1” tankerinde­ki ham petrolün ismi açıklanmay­an bir alıcıya satıldığın­ı kaydetti. Rebii, alıcının, tankerin nihai varış noktasına karar vereceğini belirtirke­n, satış koşulların­a ilişkin bilgi vermedi. Ali Rebii, dünyanın “Abd’nin başkaların­ın iç işlerine müdahale etme ve iç işlerini gözleme noktasında yanlış politikası­na tanıklık ettiğini” söyledi.

“Adrian Darya-1” tankeri, piyasa değeri yaklaşık 130 milyon dolar olan 2,1 milyon varil ham petrol taşıyordu. (DIŞ HABERLER)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.