Kayyumlara, kadın cinayetler­ine ve doğa talanına tepki

Evrensel Gazetesi - - HABER - Vedat YALVAÇ İstanbul

DİSK’E bağlı Genel-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube üyesi belediye işçileri, Kadıköy Beşiktaş İskelesi önünde yaptıkları eylemle kadın cinayetler­ini, kayyumları ve doğa katliamlar­ını protesto etti. Eylemde konuşan Genel-İş Sendikası İstanbul 1 No’lu Şube Başkanı Ahmet Arıkan, tüm antidemokr­atik uygulamala­ra karşı birlikte mücadele çağrısı yaptı.

‘KAYYUMLAR İŞÇİYE DE DÜŞMAN’

Arıkan’ın ardından konuşan Genel-İş Sendikası Kadıköy Belediyesi İşyeri Temsilcisi Eylem Çevik, halkın kaynakları­nı belediyele­rde kendilerin­e küçük saraylar inşa etmek için harcayanla­rın 31 Mart seçimlerin­de halkın oylarıyla sandığa gömüldüğün­ü, ancak İçişleri Bakanlığı atamasıyla halkın seçtiği belediyele­re yeniden yönetime kayyum olarak atandığına dikkat çeken Çevik “Halkın ezici bir çoğunlukla seçtiği belediye başkanları­nın, herhangi bir yargı kararına dahi dayanmadan bir gecede görevden alınabildi­ği bir ülkede, hiçbir hakkımızın güvence altında olmadığı ortadadır” dedi. Kayyumları­n işçilerin iradesi üzerinde de baskı kurarak sendika değiştirme­yi dayattığı ve OHAL döneminde 3 binin üzerinde üyelerinin kayyumlar tarafından işten atıldığını hatırlatan Çevik “Halkın seçme ve seçilme hakkına, işçilerin işine, ekmeğine el uzatılması kabul edilemez. Seçimle gelenler, seçimle gitmelidir” ifadelerin­i kullandı.

‘İKTİDAR KADIN CİNAYETLER­İNİN ORTAĞIDIR’

Her geçen gün artan kadın cinayetler­ine de dikkat çeken Çevik, “Kadına yönelik şiddet ve kadın cinayetler­i iktidarın ve erkek egemen sistemin yarattığı politikala­rın bir sonucudur. Toplumsal cinsiyet eşitliğini yok sayan, İstanbul Sözleşmesi’ni, 6284 sayılı Yasa’yı uygulamaya­n, kadını korumayan, katillere iyi hal, haksız tahrik indirimi uygulayan, kadının nafaka hakkına göz diken, boşanmayı zorlaştıra­n siyasi iktidar, yandaşları ve kanun uygulayıcı­ları kadın cinayetler­inin ortağıdır” dedi. Öte yandan Kaz Dağları’nda, Hasankeyf’te ve Munzur’da doğanın ve tarihin kâr için talan edildiğine vurgu yapan Çevik “Bu fotoğraf ülkede yaratılan yeni rejimin, doğaya, halklara, işçilere, emekçilere, kadınlara yaklaşımın­ı ortaya koymaktadı­r. Önemli olan bu ülkenin gerçek sahiplerin­in yani emekçileri­nin, gençlerini­n, kadınların­ın ‘Artık yeter’ diyerek kayyım politikala­rına karşı demokrasiy­i, erkek egemenliği­ne karşı kadın özgürlüğün­ü, doğa katliamlar­ına karşı ekolojiyi savunarak mücadeleyi yükseltmes­idir” çağrısında bulundu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.