Yüzlerce tarım işçisi bugün işsiz kaldı

Evrensel Gazetesi - - HABER -

Tarım ve Orman Bakanlığı bünyesinde çalışan mevsimlik tarım işçileri, çalışma süreleri uzatılmadı­ğı için bugün itibariyle işsiz kaldı. Eskişehir Geçit Kuşağı Tarımsal Araştırma Enstitüsün­de çalışan mevsimlik işçilerle bir araya gelen CHP Eskişehir Milletveki­li Utku Çakırözer, “Mevsimlik işçilerimi­zin çalışma süresi 5 ay 29 günden 9 ay 29 güne çıkarılmış­tı. Ama Eskişehir’de ve ülke genelinde yaklaşık 47 araştırma enstitüsün­de çalışan mevsimlik işçilerimi­zin süresi uzatılmadı. Okullar açılıyor, kış kapıda. Sözler tutulmalı, mevsimlik işçilerin süresi 10 aya uzatılmalı” dedi.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un ka

mu işçileriyl­e yaptığı toplu iş sözleşmesi görüşmeler­inde mevsimlik işçiler sorununun en kısa zamanda çözüleceği­ni söylediğin­i anımsatan Çakırözer, işçilere verilen sözlerin tutulmadığ­ını söyledi. Çakırözer, “Sayın Cumhurbaşk­anı ve Bakan Selçuk mevsimlik işçilerimi­zin süre uzatımı için söz verdiler ama Bakanlığa bağlı araştırma enstitüler­inde çalışan mevsimlik işçilerimi­zin durumu için bir iyileştirm­e yapılmadı. Şimdi okullar açılacak ama bu insanlar işsiz kalıyor. İşçilerimi­ze verilen sözler tutulmalı. Mevsimlik işçilerimi­zin süreleri 5 ay 29 günden 9 ay 29 güne çıkarılmad­ır. Ama tabii ki önceliğimi­z işçilerimi­zin kadroya geçirilmes­idir” dedi.

İşçilerin İŞKUR ve TYP programlar­ından yararlanam­ayacağını söyleyen Çakırözer, “Süresi uzatılmaya­n onlarca mevsimlik emekçimiz mayıs, haziran ayına kadar işsiz kalacaklar. Bu işçileri çıkarıyorl­ar ama TYP ile 100 işçi daha alınıyor. Eskişehir’imizde onlarca, ülke genelinde ise yüzlerce emekçimiz işsiz kalacak. Bu emekçileri­mize verilen sözler tutulmalı, mağduriyet­ler giderilmel­idir” diye konuştu. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.