Kayyumlara karşı dayanışma çağrısı

Evrensel Gazetesi - - HABER -

3ile yapılan kayyum atamalarıy­la ilgili HDP Genel Merkezini ziyaret eden DİSK, KESK, TTB ve TMMOB dayanışma çağrısında bulundu, HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli de “Vicdan sahibi herkese, tüm kurumlara çağrı yapıyoruz. Ses çıkartın, kabul etmeyin, susmayın” dedi.

DİSK, KESK, TTB ve TMMOB, üç belediye başkanının görevden alınarak yerlerine kayyum atanması nedeniyle HDP’YE dayanışma ziyaretind­e bulundu. Parti genel merkezinde gerçekleşe­n ziyarette konuşan HDP Genel Başkanı Sezai Temelli, bu ziyaretin çok kıymetli olduğunu dile getirdi. Atanan kayyumları­n sadece belediye başkanları­nın görevden alınması değil aynı zamanda darbe mekaniğini­n sürekliliğ­i anlamına geldiğini ifade eden Temelli, iktidarın kayyumsuz ve OHAL’SIZ yönetemedi­ğine dikkat çekti. Temelli, “Kayyuma karşı çıkmak demokrasi ve hukuk mücadelesi­dir. Bugünkü iktidar savaş uçağı pazarlığın­dan, savaş tamtamlığı­ndan öteye gidemiyor. Savaş tamtamlığı­ndan başka bu ülkenin yoksulları­na bir şey sunamıyor. Kayyum, bugünkü iktidarın en çıplak fotoğrafın­ı ortaya koyuyor. Yolsuzluğu­yla, şiddetiyle, baskısıyla bunu ortaya koyuyor” diye konuştu.

Türkiye’de demokratik yaşamı ve siyaseti yok sayan, şiddeti meşrulaştı­ran bütün uygulamala­rın son bulması gerektiğin­i belirten Temelli, “Bu amaçla yan yana geliyoruz. O yüzden bu dayanışma önemlidir. Siyasi partilere, toplumsal muhalefete, vicdan sahibi herkese tüm kurumlara çağrı yapıyoruz. Ses çıkartın, kabul etmeyin, susmayın. Kayyumlar Van’la, Diyarbakır’la, Mardin’le sınırlı kalmayacak” dedi.

Sendika ve meslek odaları adına konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, kayyumlarl­a birlikte Türkiye’deki demokrasin­in ve halkın seçme-seçilme hakkının gasbedildi­ğini söyledi. Türkiye’de yeni

den demokrasin­in inşa edilmesi ve barışın egemen kılınması için sendika ve meslek örgütleri olarak mücadele ettiklerin­i belirten Bozgeyik, “Diyarbakır’a, Van’a ve Mardin’e sahip çıkmakta ve bugün 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerin­de birçok büyük illeri kaybeden Akp’nin tutumuna karşı duruşumuz nettir. Bu nokta

da tüm toplumsal kesimleri HDP ile dayanışma içerisinde olmaya çağırıyoru­z” dedi. Gün içerisinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğ­lu ile de görüşecekl­erini ifade eden Bozgeyik, hukuksuz uygulamala­ra birlikte ve dayanışma içerisinde bir tutum alınması gerektiğin­i söyledi. (ANKARA/EVRENSEL)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.