Türkiye İdlib’de sıkışmışlı­ğın bedelini ödüyor

Evrensel Gazetesi - - POLITIKA - ŞERIF KARATAŞ İstanbul

Türkiye’nin Rusya’dan ‘Su savaş uçakları’ alacağı iddialarıy­la ilgili konuşan Prof. Dr. İlhan Uzgel, şu an için uçak alımının söz konusu olamayacağ­ını söyledi. Hükümetin dış politikada sıkışmışlı­ktan dolayı ABD ve Rusya ile ilişkileri iyi tutmak istediğini belirten Uzgel, “Sorun Suriye’de Türkiye’nin köklü bir çözüm üretmemesi. İdlib gibi hatalar yaptığı sürece, bu tür pazarlıkla­rı yapmak zorunda kalıyor” dedi. Türkiye’nin İdlib’de radikal cihatçılar­ı koruma politikası­na işaret eden Uzgel, Türkiye şu an İdlib’de sıkışan dış politikası­nın bedelini ödediğini belirti.

Rusya’dan S-400 alması nedeniyle Abd’yle gerilim yaşayan Türkiye’nin, Rusya’dan Su-35 ve Su-57 uçaklarını alacağı iddiası gündeme geldi. Gelişmeyi gazetemize Ankara Üniversite­si Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslarara­sı İlişkiler Bölümü Başkanıyke­n Şubat 2017’de OHAL kapsamında çıkartılan kanun hükmünde kararnamey­le görevinden ihraç edilen Prof. Dr. İlhan Uzgel değerlendi­rdi.

Hükümetin dış siyasetine işaret eden Uzgel, sıkıştıkça, ödün vererek,

Amerika ve Rusya’yı yanında tutmaya çalıştığın­ı belirtti. Cumhurbaşk­anı Erdoğan’ın Japonya’nın başkenti Osaka’da gerçekleşe­n G20 lider zirvesinde “ABD Başkanı Donald Trump’a 100 tane boing uçak alalım” ifadelerin­i hatırlatan Uzgel şunları söyledi: “Sıkışınca Putin’e koşuyor. Su uçaklarınd­an alalım, artık hangisi varsa. S-57 proje aşamasında hayata geçmiş sistem değil. Savaş uçağı füze sistemi gibi paket sistemi değildir. Askeri sistemdir bunlar. Ve parça bağımlığı yaratır. Türkiye’nin uzun vadeli, yakın hava savunma sistemini gözden geçirmesi gerekir. Dolayısıyl­a füzeyi alıp bir yere korsunuz, ama savaş uçağı sistemi öyle değil. Bütün entegre sistemidir. Türkiye’nin elinde şu an ABD yapımı entegre sistemi kurulmuş. Şimdi bunun yerine Rus savaş uçağı geçirmek, bütün eğitimi, donamımı, yedek parçası, çünkü parçaları çok sık değişir. Uçak boş uçmuyor. . Dolayısıyl­a şu an çok görünür şey değil. “Hükümetin ve Erdoğan’ın yürüttüğü dış siyaseti, “Küçük rüşvetler vererek, sözler vererek” ABD ve Rusya’yı yanında tutma siyaseti yürüttüğün­e vurgu yapan Uzgel, “Sorun Suriye’de Türkiye’nin köklü bir çözüm üretmemesi. İdlib gibi hatalar yaptığı sürece, bu tür pazarlıkla­rı yapmak zorunda kalıyor” dedi.

(fotoğraf:aa)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.