İngiltere’de parlamento­ya Brexit darbesi

Evrensel Gazetesi - - DÜNYA -

İNGİLTERE’DE hükümet, Kraliçe 2. Elizabeth’ten, Eylül ayında çalışmaya başlaması planlanan Parlamento’yu askıya almasını talep etti. Kraliçe onayladı, Parlamento’nun 14 Ekim’de çalışmaya başlamasın­a karar verdi. Böylece vekillerin 31 Ekim’deki Brexit öncesinde İngiltere’nin Ab’den bir anlaşma olmadan ayrılmasın­ı engelleyec­ek adımlar atması için önlerinde çok az zaman olacak.

Bbc’nin haberine göre, ana muhalefett­eki İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn ise bu gelişmenin üzerine Kraliçe Elizabeth’ten görüşme talep etti. İşçi Partisi Milletveki­li Clive Lewis ise Twitter paylaşımın­da “Boris Ab’den anlaşmasız bir şekilde ayrılmak için Parlamento’yu kapatırsa vekiller olarak demokrasiy­i savunacağı­z. Bizi Parlamento’dan çıkarmalar­ı için polis çağırmalar­ı gerekir. Halkı sokağa çağıracağı­z. Parlamento’da olağanüstü oturum talep edeceğiz” dedi. Avam Kamarası Başkanı John Bercow da “Nasıl göstermeye çalışırlar­sa çalışsınla­r Parlamento’yu askıya almanın amacının, Brexit’in Parlamento’da tartışılma­sını önlemek ve Parlamento’nun ülkenin geleceğine yön verme görevini engellemek olduğu açıktır” dedi.

Parlamento’nun internet sitesinde ise askıya almaya karşı açılan imza kampanyası­na birkaç saat içinde 200 bini aşkın imza verildi. (DIŞ HABERLER)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.