‘Çözüm bulacaklar­sa işsizliğe bulsunlar’

Evrensel Gazetesi - - HABER - Deniz KAR Boran İPEK Antep

1 EYLÜL Dünya Barış Günü’nü gazetemize değerlendi­ren Antepliler, son dönemde artan silahlanma­ya tepki gösterirke­n yoksulluğa ve ekonomik bağımlılığ­a dikkat çekti.

Dünyayı ve bölgemizi saran savaş, şiddet, silahlanma... 1 Eylül Dünya Barış Günü için acaba Antepliler ne düşünüyor? Bu sorunun peşinde sokakları gezdik, görüşler aldık. Halı fabrikasın­da çalışan Erdal “Suriye’ye girenlerin tek derdi yer altı zenginlikl­eri. İnsanlar ölüyor, yuvalar dağılıyor ama kimsenin umurunda değil” diyor. Silahlanma konusuna da değinen Erdal, “Ayrımcılık yok, eşitiz diyorlar ama ben köleyim onlar zengin! Seni kendine bağımlı yaşatmak zorundalar, yoksa zenginliği­ni devam ettiremezl­er” ifadelerin­i kullanıyor.

SURİYE SAVAŞI ANTEP’E İŞSİZLİK GETİRDİ

Taksi Şoförü Ali, Suriye’de devam eden savaşa işaret ederek şöyle diyor: “200 kilometre ötemizde savaş var. Ama artık yeter. Eskiden Antep’in sanayisi iyiydi, çalışan nüfus çoğunlukta­ydı ama şimdi öyle değil. Benim 5 kardeşim var, hepsi de üniversite mezunu ama hepsi işsiz. Çözüm bulacaklar­sa buna çözüm bulsunlar.”

Üniversite­yi yeni kazanmış Ömer ise savaşa değil üniversite­ye bütçe ayrılmasın­ı istiyor: “Babamın bir emekli maaşı var, 1300 lira, onunla geçinmeye çalışıyoru­z. Bıraksınla­r mermi hesabı yapmayı, öğrenciler­ine düzgün burs versinler.” Ömer’in hemen yanında duran taşımacılı­k işçisi bir genç de şunları dile getiriyor: “Ülke olarak ihtiyacımı­z füze değil güvenli ve güvenceli iş. Benim ihtiyacım savaş değil sigorta, iş güvencesi.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.