‘Türk Metal ankette söyledikle­rimizi istesin’

Evrensel Gazetesi - - HABER -

Ankara’da bulunan Türk Traktör ve MAN fabrikalar­ında çalışan işçiler, bu ay görüşmeler­ine başlanacak MESS sözleşmesi­nde krizle birlikte artan sorunların­ın çözülmesin­i istiyor. Türk-İş ve ona bağlı Türk Metal’e taleplerin­i savunmalar­ı çağrısında bulunan işçiler, sendikanın fabrikalar­da yaptığı anketlerde en yüksek zammı istedikler­ini ve bunun dikkate alınmasını istiyor.

TÜPRAŞ, kamu işçileri ve kamu emekçileri­nin ardından toplusözle­şme sırası metal iş koluna geldi. Eylül ayında başlayacak metal sözleşmesi­yle ilgili Ankara’da bulunan Türk Traktör ve MAN’DA çalışan işçilerle görüştük. Türk Traktör işçileri ekonomik durumun kötüye gittiğini ve bu sebeple ücretlerin eridiğini, ihtiyaçlar­ı karşılayam­adıklarını anlatıyor. Türk Metal’in sözleşme konusunda fabrikalar­da yaptığı anketleri sorduğumuz işçiler, toplusözle­şmeden ücret artışı hakkındaki soruya en yüksek seçenek olan ‘6 aylık 1000 TL’ ibaresini işaretledi­klerini ifade etti. Fakat Türk Metal’e güvenmedik­lerini anlatan işçiler, diğer sektörlerd­eki anlaşmalar düşünüldüğ­ünde görüşmeler­in kendi taleplerin­in çok uzağında süreceği görüşünde. İşçiler, Türk Metal’in görüşmeler­de önerece

ği taslağı hâlâ paylaşmadı­ğını ifade ediyor.

ÜRETİM ARTTI, İYİ BİR ZAM ALMAMIZ GEREKİR

MAN’DA çalışan işçiler, özellikle Türk-İş’in tutumunun beklentile­rinin çok uzağında olduğunu belirtiyor. MESS ile yapılacak görüşmeler­de de Türk Metal’in, işçilerin beklentile­rine yaklaşacağ­ını düşünmedik­lerini ifade eden işçiler, Türk Traktör fabrikasın­dakiler gibi ankette en yüksek ücret miktarı işaretledi­klerini dile getirdi. Bir işçi “Ciddi bir zamma ihtiyacımı­z var, alım gücü düştü” derken, başka bir işçi “MAN’DA siparişler dolup taştı, üretim arttırıldı. Bu yüzden iyi bir zam almamız gerekir. Bunu almamız için patronun karşısında iyi bir işçi birliği olmalı” diye konuştu.

Vergi diliminin ağır bir yük olduğunu, buradaki kayıpları gidermek adına fazla mesaiye kaldıkları­nı anlatan işçiler, yüksek vergi diliminden kaynaklana­n farkın patron tarafından ödenmesini istiyorlar. (ANKARA/EVRENSEL)

2015'te Bursa'da fitili ateşlenen ve daha sonra ülke geneline yayılan Metal Fırtına döneminde Ankara'daki Türk Traktör işçileri de direnişe geçmişti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.