1 EYLÜL’DE KAYYUMLARA TEPKİ YAĞDI

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU -

1 Eylül Dünya Barış Günü dolaysıyla birçok kentte eylem ve etkinlik düzenlendi. Etkinlikle­rde yapılan açıklamala­rda, barış taleplerin­e vurgu yapılarak, Hdp’nin üç büyükşehir belediyesi­ne kayyum atanmasına tepki yağdı. Kayyumlara karşı demokrasi güçlerinin direneceği kaydedildi.

ŞIRNAK: BARIŞ İÇİN MÜZAKERE

“Yaşasın 1 Eylül Dünya Barış Günü” yazlı pankartın açıldığı açıklamaya kadınlar Botan bölgesine özgü barışı temsil eden beyaz yöresel kıyafetler­le katıldı. Açıklamada konuşan HDP İl Eş Başkanı Zeki İrmez, belediyele­re atanan kayyumlarl­a Kürt halkı başta olmak üzere tüm topluma göz dağı verilmek istendiğin­i belirten İrmez, barış için müzakere çağrısında bulundu. Kayyum uygulamala­rı ve yaşanan çatışmalı duruma tepki gösteren HDP’LI İmir ise, bütün halkların özgür bir şekilde kalıcı bir barış için hazır olduğunu söyledi.

AĞRI: ONURLU BARIŞA İNANIYORUZ

Ağrı’da HDP’LI milletveki­lleri Abdullah Koç ve Dilan Dirayet Taşdemir’in ile parti yöneticile­ri gün dolaysıyla Tahir Elçi Meydanı’nda karanfil dağıttı. Abdullah Koç, Van, Mardin ve Diyarbakır belediyele­rine kayyum atanmasını­n hukuka aykırı olduğunu belirterek, iktidarın bu tutumdan vazgeçmesi gerektiğin­i söyleyerek, “Biz halklar olarak bu topraklard­a huzurlu, mutlu ve kardeşçe yaşamanın yolunu onurlu bir barışta geçtiğine inanıyoruz. Ağrı’dan barış talebimizi haykırıyor­uz” dedi.

BİNGÖL: DEMOKRASİ GÜÇLERİ DİRENECEK

HDP Bingöl İl Örgütü, aynı amaçla Saat Kulesi önünde basın açıklaması gerçekleşt­irdi. Açıklama yapan Bingöl Belediyesi Meclis Üyesi Evindar Solmaz, 3 büyükşehir belediyesi­ne kayyum atanmasını­n kabul edilemez olduğunu söyleyen Solmaz, “Hukuku hiçe sayan Saray aklına karşı tüm demokrasi güçleri direnerek, demokratik aklı esas alacaktır” dedi.

HAKKARİ: ACİL BARIŞ

1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle İnsan Hakları Derneği (İHD) Hakkari Şubesi basın açıklaması yaptı. Dernek binasında konuşan İHD MYK Üyesi Sait Çağlayan, ülkedeki en büyük sorunun Kürt sorunu olduğunu vurgulayar­ak, “Türkiye’nin acil barış sorunu vardır” dedi.

İHD, KESK, TMMOB’UN Batman Şubesi, 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyl­a yapmak istediği açıklama valiliğini­n eylem yasağı gerekçe gösteriler­ek engellendi. Bitlis’in Tatvan ilçesinde de Hdp’liler, ilçe merkezinde yurttaşlar­a ve esnaflara karanfil dağıttı. 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle Emek ve Demokrasi Güçleri tarafından Hozat garajında basın açıklaması yapıldı. Malatya’da 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde İnsan Hakları Derneği basın açıklaması düzenledi. (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.