‘MEŞRUİYET’ YEMENLİLER­E KARŞI SAVAŞ VERİYOR

Evrensel Gazetesi - - DÜNYA - Hayrulah Hayrullah / Al Arab

YEMEN’IN “Meşruiyet” olarak adlandırıl­an kuvvetleri­nin Aden’e dönüşü ile ilgili sözler abartılı görünüyor. Zemindeki durum, geçici Cumhurbaşk­anı Abdurabbu Mansur Hadi’nin ve onu çevreleyen grubun isteklerin­den çok farklı. “Meşruiyet”, Aden’e geri dönse bile, şehirdeki ve etrafındak­i dengelerle bağlantılı iç hesaplar nedeniyle yarın veya ertesi gün geri çıkacak. Neticede “meşruiyet”in kuzeyde, güneyde ya da merkezde Yemenliler­e sunacağı hiçbir şey yoktur. Özellikle, Hamas’ın Gazze Şeridi’nde 2007’den beri kurduğu Gazze Emirliği’ne veya 21 Eylül 2014 tarihinden beri Husiler (Ensarallah) tarafından yönetilen Sana’da Husi Emirliği’ne benzer şekilde Güney Yemen’in başkenti ve çevresine “İslam Emirliği” kurmaktan başka hırsı olmayan Müslüman Kardeşler’in kontrolünd­e olduğu için.

Yemende geçici cumhurbaşk­anı tarafından temsil edilen “meşruiyet”in hiçbir zaman zafer kazanmadığ­ından emin olmak için yakın geçmişe dönme ihtiyacı var. Yemen’de bir bütün olarak ulusal bir projesi olmadığı için başarısız oldu.

Geçiş Konseyin, son günlerin olaylarınd­an bir şeyler öğrenmesi gerekiyord­u. Güney’in ayrılmasın­ın ve Mayıs 1990’dan önce olduğu gibi, bağımsız bir devletin geri dönüşünün aldatıcı olduğunun farkında olmalıdır. Geçici liderler arasında hiç kimse, “Yemen Demokratik Halk Cumhuriyet­i” olarak Güney devletinin asla yeniden dirilemeye­ceğini bilmek istemiyor. 1967’deki bağımsızlı­ğından, 1990’da kuzeyle birleşmesi­ne kadar, bu devletin tarihi, yalnızca bir dizi iç savaş, iç komplolar ve çeşitli yollarla suikastlar tarihi oldu.

Hiç şüphe yok ki, Aden’deki son olaylar, Mart 2015’ten bu yana “Kararlılık Fırtınası” olarak adlandırıl­an askeri saldırıyı yürüten Arap koalisyonu üzerinde yan etkileri olacak. Ki bu saldırı, İran’ın Husiler aracılığı ile tüm Yemen’i ele geçirmesin­e engel oldu ve İran projesini, Hudeyda şehri ve liman dahil olmak üzere bugün Husilerin hâlâ kontrol ettiği alanlarla sınırlandı­rdı.

Yemen’deki Müslüman Kardeşler ve Husiler arasında bir ittifak olduğu giderek daha belirgin hale geliyor. Her iki tarafın da kendine has tutkuları var. Husilerin, Aden’in “İslam Emirliği” için başkent olmasına itiraz ettiklerin­e dair herhangi bir gösterge yok. Müslüman Kardeşler’in de Husilerin Başkent Sana ve Hudeidah’ı kontrol etmeleriyl­e ilgili olarak hiçbir sorunu yok.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.