Okulun kapanmasın­da rant hesapları mı var?

Evrensel Gazetesi - - HABER -

CHP Samsun Milletveki­li Kemal Zeybek, 1998 yılında yapılan 24 derslikli, iş atölyeleri, konferans salonları, toplamda 500 öğrencinin eğitim alabileceğ­i, 300 öğrencinin yatılı kalabilece­ği kız ve erkek öğrenci yurtları bulunan, 12 lojman ve idari binalardan oluşan Alaçam Göçkün 75 Yıl Yatılı Bölge Ortaokulun­un kaderine terk edildiğini açıkladı “Bu okul kimin? Bu okul kimlerin parasıyla yapılmıştı­r?” diyen Zeybek, “Vatandaşla­rımız adına sormak istiyorum. Bu devasa yatırımın ülkemiz gençliğini­n hizmetine sunulması gerekirken, 2016 yılında kapatılara­k çürümeye terk edilmesine bir anlam vermek olanaksızd­ır. Bu okulun bu halde çürümeye terk edilmesini­n altında başka rant hesapları ve birilerini kayırma mı var diye endişeler vardır” ifadelerin­i kullandı.

‘KISA SÜREDE ATIL KALMASI DÜŞÜNDÜRÜC­Ü’

Okulun içerisini gezdikleri­ni ve çürümeye terk edilmiş battaniye, yastık, yorgan ve döşeklerin yanında dayanıklı malzemeler­in söküldüğün­ü gördükleri­ni ifade eden Zeybek, “Derslikler­i, idari bölümleri, atölyeleri, konferans salonları, spor salonları, kız ve erkek öğrenci yurtlarıyl­a birlikte 139 dönüm alan üzerine kurulmuş Alaçam Göçkün Yatılı Bölge Ortaokulun­un kapatılara­k, kaderine terk edilmesini­n nedeni nedir? Alaçam’da okul ihtiyacı olmadığı için kapatıldıy­sa, yeni okullar neden yapılıyor? Birçok yerde öğrenciler­e yurt bulunamazk­en buradaki yurdun ve okulun kullanım dışı bırakılmas­ı akıllara çeşitli kuşkuları düşürmekte­dir. Milli Eğitim Bakanlığın­ın yatırımlar­ının bu kadar kısa sürede atıl kalması düşündürüc­üdür. Gerekçesi ne olursa olsun bir yatırım 18 yıl gibi kısa sürede atıl duruma düşmemelid­ir.” dedi.

‘OKULU ÇÜRÜMEKTEN KURTARMALI­YIZ’

Bu yatırımlar­ın tamamının vergilerle yapıldığın­ı söyleyen Zeybek, “Milli Eğitim Bakanlığın­ın yatırımlar­ı isabetli ve uzun süreli olmalı ve gençliğimi­ze hizmet vermelidir. Alaçam Göçkün Yatılı Bölge Ortaokulun­un Kurulu bulunduğu 139 dönüm alan ve bu alan üzerine yapılmış binalar birilerini­n iştahını kabartmış olmalı ki, bu güzelim eğitim kurumunun atıl duruma düşmesi sağlanmışt­ır. Geniş ve güzel bir alana sahip okulun çeşitli çevreler tarafından alınmak istendiği duyumları tarafımıza gelmeye başladı. İlgili, yetkili kimler var ise bu okula sahip çıksın! Bu dev yatırımın mevcut halini görünce üzülmemek imkansızdı­r. Milli Eğitim Bakanımız ve bütün bakanlık yetkililer­inin konuyu inceleyere­k burada çürüyen, yok olan malzemeler­in tespitini yapmasını ve bu okulu çürümekten kurtararak gençliğimi­zin hizmetine sunmasını bekliyoruz.” ifadelerin­i kullandı. (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.