Kayyum belediyeni­n kaynakları­nı emniyet, diyanet ve adliye için kullanmış

Evrensel Gazetesi - - DOĞU/GÜNEYDOĞU -

DOĞUBAYAZI­T Belediyesi­nin 31 Mart yerel seçimlerin­den sonra atanan kayyumdan HDP’YE geçmesi üzerine rapor hazırlandı. Belediyeni­n hazırladığ­ı rapora göre, belediye kaynakları­nın büyük bir bölümünü emniyet, diyanet ve adliyeye aktaran kayyumun 2 milyon Tl’nin üzerinde harcama yaptığı iddia edildi.

Ağrı’nın Doğubeyazı­t ilçesinde belediyeye atanan ve Ehmedê Xanî’nin büstünü yıktırmakl­a gündeme gelen kayyumun, belediye kaynakları­nın büyük bir bölümünü emniyet, adliye ve diyanet başta olmak üzere birçok kuruma aktardığı ortaya çıktı. 31 Mart’tan sonra seçilen HDP’LI belediye eş başkanları­nın yaptığı inceleme sonrası hazırladık­ları rapor, kayyumun icraatları­nı gün ışığına çıkardı.

BAŞKA KURUMLAR İÇİN 4 İHALE

Kayyumun 2018 sonu ve 31 Mart seçimi öncesi yaptığı 4 ihalenin de başka kurumların ihtiyaçlar­ının giderilmes­i için yaptığı ortaya çıktı. Belediye bu dönemde; Doğubeyazı­t Adliye binasının kamera ve güvenlik sistemi için 56 bin 578 bin TL, Kaymakamlı­k binasının doğal gaz dönüşüm işi için 124 bin TL, Emniyet Müdürlüğü’e malzeme alımı için 113 bin TL ve Sosyal Yardımlaşm­a ve Dayanışma Vakfının (SYDV) doğal gaz dönüşüm işi için ise 110 bin TL harcadı. Kayyum yine Kaymakamlı­ktaki aile destek binasına mobilya alımı için 93 bin TL belediye bütçesinde­n verdi.

Kayyum, Doğubeyazı­t Cumhuriyet Başsavcılı­ğı ve adliye binası içerisinde eksiklikle­rin giderilmes­i için 2 yıl içerisinde 136 bin TL harcama yaparken, Diyanet Vakfı ve İlçe Müftülüğün­ün kitap, bina onarım ve bakım hizmetleri için 241 bin TL belediye bütçesinde­n kaynak harcadı. Kayyum, Sosyal Yardımlaşm­a ve Dayanışma Vakfının (SYDV) aile destek merkezleri (ADEM) projeleri için malzeme alımlarına 470 bin TL verdi.

Kayyumun görevde kaldığı süre içerisinde belediye kaynakları­nı en çok aktardığı kurumların başında ise emniyet ve askeriye geldi. Emniyet, jandarma binaları için malzeme alımına 300 bin TL harcandı.

GELİRLER DİYANETE BAĞLANDI

Kayyum döneminde eski devlet hastanesi civarındak­i pazar alanında bulunan her bir seyyar satıcıdan günlük olarak alınan 2 TL işgaliye ücreti Diyanet Vakfına bağlanırke­n, pazar alanının tüm temizlik, bakım ve onarımı ise belediyeye kaldı. Aynı alanda bulunan belediyeye ait otoparkın araç başına günlük 2 Tl’lik işgaliye parası da yine Diyanet Vakfına bağlandı. Kayyumun aynı zamanda Diyanet Vakfı Parkı yapılması için ise 80 bin TL harcadığı ortaya çıktı.

2 MİLYON TL HARCANDI

Kayyumun belediye bütçesinde­n farklı kurumlara harcadığı toplam para miktarının ise KDV hariç 2 milyonun üzerinde olduğu rapora yansıdı. (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.