Abd’den İsrail’e destek İran’a suçlama

Evrensel Gazetesi - - DÜNYA -

İSRAİL ile Lübnan arasında tırmanan gerginlikl­e ilgili açıklama yapan ABD, İsrail’e destek verirken, İran’ı suçladı.

İsrail ile Hizbullah arasında pazar günü karşılıklı saldırılar­la ilgili ABD Dışişleri Bakanlığın­dan açıklama geldi. Açıklamada “Sınırda artan gerilimle ilgili haberlerin farkındayı­z. ABD İsrail’in kendini savunma hakkını bütünüyle destekleme­ktedir” denildi. Hizbullah’ın “Lübnan’ın güvenliği, istikrarı ve egemenliği­ni tehdit eden düşmanca eylemlerde­n” uzak durması gerektiği belirtilen açıklamada “Bu İran’ın vekillerin­in bölgede barış ve güvenliği zayıflatan istikrarsı­zlaştırıcı rolünün bir başka örneğidir” ifadelerin­e yer verildi.

Birleşmiş Milletler taraflara itidal çağrısı yaptı. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres durumdan “ciddi endişe” duyduğunu açıklayara­k taraflara “azami itidal” çağrısı yaptı. Lübnan’daki BM Geçici Gücü (UNIFIL) misyonunun başındaki Stefano Del Col da atışların BM Güvenlik Konseyinin 1701 sayılı kararının ihlali anlamına geldiğini açıkladı.

Taraflarla iletişime geçen Stefano Del Col bölgede “Sükunetin yeniden sağlandığı­nı” ve tarafların kendisine 1701 sayılı karara uyma konusunda güvence verdiğini söyledi. İsrail ile Lübnan arasındaki gerginlik 25 Ağustos’ta başlamıştı. (DIŞ HABERLER)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.