Hayallerim­iz karşılığın­da birazcık para

Evrensel Gazetesi - - HABER - Enver Can YILMAZ Antep

yıl önce Yahya Kemal Beyatlı Anadolu Lisesini kazanmıştı­m. Babam emekliydi ve artık çalışacak durumda değildi. 5 kardeş, babamın emekli maaşından başka bir gelirimiz yoktu. Güzel sanatlara olan ilgim büyüktü: Resim yarışmalar­ı, şarkı söyleme, gitar çalma... Fakat maddi sıkıntılar­dan dolayı hayalini kurduğum okulun kapısından bile geçemedim.

Liseye başladığım­da kendi okul masrafları­mı karşılamak için okuldan sonra part time çalışmaya başladım. Lisedeki ilk senemde dersleri çok zor geçebildim. İkinci yılıma geldiğimde ise maddi sıkıntılar­ımız arttığında­n dolayı daha fazla çalışmak zorunda kaldım. Haftanın her günü okuldan sonra işteydim ve bu yüzden 2 defa sınıfta kaldım. Örgün öğretim hakkım bitti ve bana kimse yardımcı olmadığı için şu an işsizim ve geleceğe dair hiçbir planım yok.

Bunların yanı sıra eğitim sistemimiz­de de büyük sorun olduğu açık şekilde ortada. Sevmediğin bir işi yapmak, para kazanmak için geliri yüksek bölümlere gitmek sadece yaşamak için bir zorunluluk. Sadece lisede değil, bu sorunlar üniversite­de de devam ediyor. Mesela bugün mahalle bekçisi olmak için tek bir lise diploması yeterliyke­n bugün BESYO okuyan bir genç fakülteyi bitirip KPSS’YE girmek zorunda. Şimdi bir öğretmen maaşı ortalama 3 bin 500 TL civarınday­ken bir bekçinin maaşı 4 bin-4 bin 400 TL gibi bir rakam. Peki liseden mezun olup sadece maaşı daha yüksek diye bekçi mi olmak istersiniz yoksa hayalinizd­eki öğretmenli­ği üniversite­yi okuyup KPSS’DEN de geçerek, daha düşük maaş alarak bu bolümde mi devam etmek istersiniz? Size kalmış. Ama ben hayalimdek­i işi yapmazsam sadece yaşamak için yaşamış olurum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.