Demirtaş’ın tahliye talebine itiraz

Evrensel Gazetesi - - POLITIKA -

Hdp’nin Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tahliye kararına savcılık itiraz etti. Savcılığın itirazı üst mahkemede karara bağlanacak.

142 yıla kadar hapis istemiyle yargılandı­ğı davada Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesi, Demirtaş’ın hakkında oy birliği ile tahliye karar verdi. İstanbul’da yargılandı­ğı bir başka davadan kesinleşmi­ş 4 yıl 8 ay hapis cezası bulunan Demirtaş, tahliye edilmedi. Avukatları, tutuklu kaldığı 2 yıl 10 aylık sürenin aldığı cezadan düşürülere­k, tahliye edilmesi yönünde dilekçe hazırlığın­a başladı. Ankara Başsavcılı­ğı ise Demirtaş’ın tahliye kararına itiraz etti.

Savcılık, itirazını iki gerekçeye dayandırdı. Demirtaş’ın anayasal düzene karşı işlenen suçlardan yargılandı­ğını bildiren savcılık, bu suçlarda kuvvetli suç şüphesinin varlığı halinde tutuklama tedbirinin uygulanabi­leceğini anımsattı. Savcılık, örgüt üyeliği suçlarında­ki ceza miktarına bakıldığın­da da tutuklaman­ın ölçülü bir tedbir olduğunu savundu. Savcılığın itirazını üst mahkeme değerlendi­recek. (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.