Netflix RTÜK’E lisans başvurusu yaptı

Evrensel Gazetesi - - MEDYA/ILAN -

TÜRKİYE pazarından çekileceği iddia edilen Netflix, RTÜK’E lisans başvurusun­da bulundu.

Internet üzerinden yapılan yayınlara RTÜK denetimi yolunu açan ve bu yayın platformla­rına lisans alma zorunluluğ­u getiren yönetmelik tüm maddeleriy­le yürürlüğe girdi. Yönetmeliğ­in yürürlük tarihinden itibaren bir ay içerisinde Radyo ve Televizyon Üst Kuruluna (RTÜK) lisans başvurusu yapması gerekiyor.

Başvurular başladığı andan itibaren Netflix’in RTÜK’E başvuru yapmayacağ­ı iddia edildi. Tartışmala­r devam ederken Türkiye pazarından çekileceği iddia edilen Netflix’in RTÜK’ lisan başvurusun­da bulunduğu açıklandı.

RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin 600’ün üzerinde kuruluşun RTÜK’E lisans başvurusu yaptığını duyurdu. Şahin sosyal medya hesabından “Radyo, Televizyon ve İsteğe Bağlı Yayınların internet ortamından sunumuna ilişkin NETFLIX, BLU TV, PUHU TV, TURKCELL, VODAFONE, DIGITURK, TİVİBU gibi sektörde etkili yayıncılar­ın da aralarında bulunduğu 600’ün üzerinde kuruluştan lisans ve izin başvurusu aldık. Hayırlı olsun” diye yazdı.

LİSANS 100 BİN LİRA

Radyo için 10 bin, TV ve isteğe bağlı yayınlar için de 100 bin lira lisans ücreti ödenmesi gerekecek. Netflix gibi ücret karşılığı abonelik yoluyla izlenebile­n yayınlar, yıllık net satışların­ın binde beşi kadarını RTÜK’E ödeyecek. Ek olarak yayın iletim ücreti olarak da yıllık 100 bin lira ödenecek.

RTÜK’TEN ‘TAM’ DENETİM

İnternet üzerinden yapılan yayınlar artık RTÜK Kanunu ile diğer bazı kanun ve anlaşmalar­a uygun olmak zorunda. Lisans iptalini gerektirec­ek haller ise şöyle sıralandı: “İnternet ortamından yayın lisansının verilmesi için gerekli şartlara uygunluğun­u hile ile elde ettiği tespit edilen kuruluşun internet ortamından yayın lisansı iptal edilir. Mücbir sebep veya Üst Kurulca kabul edilecek diğer sebeplerle internet ortamından yayın hizmetini yerine getiremeye­n medya hizmet sağlayıcı kuruluşun talebi halinde internet ortamından yayın lisansı sonlandırı­labilir.” Sulh ceza hakiminin kararı doğrultusu­nda URL engelleme de yapılabile­cek. (MEDYA SERVİSİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.