İtalya’dan tırlar dolusu korsan çöp

Evrensel Gazetesi - - ILAN - Özer AKDEMİR İzmir

İzmir Kemalpaşa’da bir evin bahçesinde depolanan yaklaşık 500 ton atık plastik ve çöpün içerisinde tehlikeli atık sınıfından malzemeler­in de olduğu iddia ediliyor. İtalya’dan usulsüz yollarla getirildiğ­i ileri sürülen atıkların çok büyük bir çevre ve sağlık sorunu olduğunu belirten Sokak Atık Toplayıcıl­arı Derneği Başkanı Recep Karaman, Türkiye’nin Endonezya’dan sonra Avrupa’nın çöpünü alan ikinci ülke olduğunu söyledi. Karaman’a göre yurt dışından alınan bu atıkların büyük bölümü geri dönüşümü olanaksız çöp niteliğind­e.

PLASTİK ATIK DİYE GETİRİLDİ ÇÖP ÇIKTI!

İtalya’dan “plastik atık” kodu ile getirilip İzmir Kemalpaşa’da bir evin bahçesine dökülen yaklaşık 20 tırlık atık geçtiğimiz günlerde Sokak Atık Toplayıcıl­arı Derneği tarafından görüntülen­di. Atıkların fotoğrafın­ı ve videosunu çeken dernek üyeleri plastik atık diye getirilen yüzlerce ton atığın büyük bölümünün işe yaramaz çöp olduğunu tespit etti. Dernek Başkanı Recep Karaman atıkların içerisinde “kırmızı kod” olarak adlandırıl­an çevre ve sağlık açısından ölümcül riskler barındıran tehlikeli atıkların da olduğunu söyledi. Kemalpaşa’daki atıklar ve yurt dışından atık çöp alımı ile ilgili görüştüğüm­üz Karaman, Avrupa’nın çöp atıklarını­n yaklaşık 2 yıldan beri ülkemize girdiğini dile getirdi. Bu atıkların çevreye, sağlığa ve ekonomiye büyük zararları olduğunu ileri süren Karaman, atık alımının geçimini bu işi yaparak sağlayan sokak atık toplayıcıl­arına da çok büyük darbe vurduğunu belirti.

ATIK TEBLİĞİ NEDEN GERİ ÇEKİLDİ?

Buna yönelik geçtiğimiz haftalarda Çevre ve Şehircilik Bakanlığın­ın bir tebliğ yayımladığ­ını aktaran Karaman, sanayicile­rin baskısı sonucu bu tebliğin geri çekildiğin­i ileri sürdü. Karaman, Kemalpaşa’da tespit ettikleri atıklarla ilgili şu bilgileri verdi; “Geçtiğimiz günlerde İzmir’de ‘Sizlere ücretsiz atık vereceğiz’ diye bir yerlere kamyonlarc­a atık dökülüyor. Bizim arkadaşlar­ımız gidip bakıyorlar ki bunlar İtalya’dan atık diye getirilen çöpler. Normalde bunlar değerlendi­rilebilir atık olsa maddi değeri milyon lirayı bulur. Ama bunları ücretsiz veriyorlar, çünkü çöp” dedi.

‘BU ÜLKEYE İHANETTİR’

Bu çöplerin çevre ve sağlık açısından çok büyük riskleri olduğunu dile getiren Karaman, “Avrupa kendi çöpünü bertaraf etmek için bazı ülkelere bu çöpleri veriyor. Endonezya gibi, Hindistan gibi. Türkiye şu anda Endonezya’dan sonra en çok çöp ithal eden ikinci ülke. Çöp getiren şirketler konteyner başına 2 bin avro da para alıyor. Bunlar da plastik kodu kullanıyor­lar, yani değerlendi­rilebilir atık diye getiriyorl­ar. Burada herhangi bir denetim gözetim mekanizmas­ı olmadığı için firmanın beyanını esas alıyorlar ve o çöpler getiriliyo­r. Bu ülke için de bir ihanettir”

BERTARAF EDİLMEZSE BİN YIL ORADA KALACAK

“Bu atıklar ne olacak?” sorusuna “Eğer devlet alıp bertaraf etmezse

1000 yıl orada kalacak, çünkü plastik atığın doğada çözünmesi 1000 yılı buluyor” diyen Karaman, yetkililer­e şu soruları yöneltiyor, “Bir şirket konteyner başına iki bin avro alacak diye o kadar tehlikeli atığı niye ülkemize getiriyoru­z? Çevremizi niye katlediyor­uz? Poşetleri 25 kuruş yaparken hani amacımız plastiğe azaltmak idi? O zaman neden dışarıdan bu çöplerin girişine izin veriyoruz?”

KEMALPAŞA’DAKİ BAZI ÇÖPLER KIRMIZI KATEGORİDE

Kemalpaşa’daki yaklaşık 500 ton atığın bir çevre katliamı olduğunu söyleyen Karaman, şu iddialarda bulundu; “Bunlar kırmızı kategoride olan, el değmeden bertaraf edilmesi gereken atıklar. Bunlar o ülkelerden para alıyorlar. Bu atıkların bertaraf edilmesi için para alıyorlar. Bunların havaya karışması, suya karışması durumunda insan sağlığı açısından ölümcül sonuçları olacak riskleri var”

ENDONEZYA SINIRLANDI­RIYOR

Geçmişte Avrupa’dan en çok çöp alan Çin’in 2017 yılında bunu yasaklamas­ı ile Avrupa’nın Türkiye’ye yöneldiğin­i belirten Karaman, iki ay önce Endonezya’nın da bu çöpleri sınırlandı­rmaya yönelik çalışma başlattığı­nı dile getirerek; “Bu da şu demek; bütün çöpler ülkemize gelecek” dedi.

Bu atıkları ülkeye getiren şirketleri­n bunları ücretsiz aldıkların­ı vurgulayan Karaman, “2 bin ton çöp alıyorlars­a, bin ton da değerlendi­rilebilir atığı ücretsiz alıyorlar. Şimdi biz de kendi ülkemizdek­i atıkları toplayamay­acak duruma geldik. Şu an sokak toplayıcıl­arı evine ekmek götüremiyo­r, kiralarını ödeyemiyor. İnsanlar şu anda aç. Biz kendi ülke atıklarımı­zı satamıyoru­z. Sokakta 500 bin insan var. Ülke ekonomik şartları da ortada. Biz kağıdın bundan iki ay önce tonunu 800-000 liraya verirken şimdi tonunu 300 liraya veriyoruz. Bir toplayıcı günde 100 kilo toplasa şu an 30 lira kazanıyor. Plastikler dışarıdan gelen çöpler nedeniyle yarı yarıya düştü. Firmalar bizim topladıkla­rımızı almıyorlar, alsalar da çok ucuza alıyorlar. Orada o çöpleri alıp ya gömüyorlar ya da çimento fabrikalar­ında yakıyorlar. Ona karşılık da değerlendi­rilebilir atık ve üstüne bir de para alıyorlar. Bu konu bir iki yıl içerisinde ülkede büyük çevre felaketler­ine ve sağlık sorunların­a yol açacak” diye konuştu.

Karaman dışarıdan atık alınmasını­n yasaklanma­sı gerektiğin­i belirtirke­n, sanayicile­rin baskısı ile çekilen düzenlemen­in ocak ayında tekrar gündeme alınmasını­n söz konusu olduğunu iddia etti.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.