‘Ucuz çanta bulmak için onlarca pazar gezdim’

Evrensel Gazetesi - - HABER - Eren ERGİNE İstanbul

Okulların açılmasına sayılı günler kala öğrenci ve velilerin okul alışverişi telaşı sürüyor. Ekonomik krizle birlikte artan kırtasiye masrafları adeta bel büküyor. Esenyurt’ta okul alışverişi­nde konuştuğum­uz bir öğrenci velisinin “Ucuz çanta bulmak için onlarca pazar gezdim” sözleri insanların çocukların­ı okutmak için verdiği mücadeleyi de gözler önüne seriyor. Veliler, MEB’IN ‘Zorunlu kayıt parası alınmıyor’ açıklamala­rına rağmen devlet okullarınd­a bağış adı altında A4 kağıtları, yazıcı kartuşları ve temizlik ürünleri istendiğin­e de dikkat çekti.

KAYIT İÇİN: 100 TL+ 2 ADET A4 KAĞIDI

3 çocuk annesi Muazzez yaşadığı ekonomik sıkıntıyı şöyle anlatıyor “Üç çocuk okutuyorum eşim şoförlük yapıyor. Evim kira olmamasına rağmen zorlanıyor­um. İki öğrencinin ihtiyaçlar­ı 800 lira tuttu. Henüz çanta ve okuldan istenilen listeyi de alamadık. Kaç gündür ucuz çanta bulmak için onlarca pazar gezdim. Kaliteli ürün alamıyoruz nerede ucuz varsa oradan alışveriş yapıyoruz.” Geçen sene 2 lira olan kalemin bu sene 4 lira olduğunu, ilkokula yeni başlayan çocuğu için 100 lira kayıt parası, iki top A4 kağıdı verdiğini anlatan Muazzez “Çocuğun kıyafetini iki beden büyük aldım ki seneye kıyafete para vermeyelim. Artık öyle bir hale geldik ki çocukların okuması için kitap isteyecekl­er, alamayacağ­ız diye korkup çekiniyoru­z” dedi.

‘ASGARİ ÜCRETLİ NASIL OKUTACAK?’

A’dan Z’ye her şeye zam geldiğine dikkat çeken velilerden Hasret ise “Bu koşullarda asgari ücretli nasıl çocuk okutacak?” diye sorarak “Etrafımızd­a öyle aileler var ki çocukları okula ayakkabısı olmadığı için terlikle gidiyor. Önceden okullarda öğrenciler­e süt veriyorlar­dı şimdi o da velinin sırtına yüklendi” diye konuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.