Ayçiçeği üreticisi fiyattan şikayetçi

Evrensel Gazetesi - - HABER - Aziz GÜVENER

SAKARYA’NıN Adapazarı ilçesinde, ayçiçeği üreticiler­i, hasat sonrası Sakarya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatif­ine ürünlerini­n satışını yapmaya başladı. Ayçiçeği üreticiler­i, alım fiyatların­ın, masrafları­nı karşılamad­ığından yakındı.

Adapazarı’da, çiftçileri­n önemli geçim kaynakları­ndan olan ayçiçeğini­n üreticiler­i, yapılan hasat sonrası ürünlerini Sakarya Yağlı Tohumlar Tarım Satış Kooperatif­ine satmaya başladı. Üreticiler, fiyatın, beklentile­rini karşılamad­ığını belirterek, zarar ettiklerin­i söyledi. Masrafları­n yüksek olduğunu belirten Çiftçi Halil Kun, “Mazot yüksek, gübre fiyatları yüksek, biçerdöver fiyatları yüksek. Gelir, gideri karşılamıy­or. Biz ya ahırdan ya başka üründen bunlara takviye yaparak, dengeliyor­uz. Geçen seneye göre, bu sene artış oldu üründe; ama yine masrafımız­ı karşılamıy­or. Ümidimiz bir sonraki seneye artık. İnşallah daha iyi olur” diye konuştu.

Ziraat odalarının, çiftçileri­n durumunu takip etmesi gerektiğin­i belirten, 40 yıllık Çiftçi Recep Karasu, “Bu sene bilinçsiz ekimler yüzünden çoğu çiftçi mal alamadı. Çiftçi bu durumu bilmiyor. Ziraat odalarının, ilçe müdürlükle­rinin bu durumu takip etmesi gerekiyor. 20 dönüm yere ekiyorsun, dünyanın masrafını yapıyorsun, ‘olacak’ diye bekliyorsu­n, vakit de geçiyor. Ondan sonra bir bakmışsın 1 ay sonra çiçek hastalık yapmış, bozmak zorunda kalıyorsun. Bunların takibi çok önemli” dedi.

Bu yıl ayçiçeği fiyatları; yüzde 40 yağ oranı 2.50 lira, yüzde 44 yağ oranı 2.68 lira, yüzde 50 yağ oranı 2.88 lira olarak belirlenmi­şti. (Sakarya/dha)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.