ASGARİ ÜCRET VERGİ DIŞI BIRAKILMAL­I

Evrensel Gazetesi - - HABER -

CHP Niğde Milletveki­li Ömer Fethi Gürer ücretlerin enflasyon karşısında eridiğini belirterek, asgari ücretin vergi dışı bırakılmas­ını istedi. Seçim bölgesi olan Niğde’de vatandaşla­rın sorunların­ı dinleyen Gürer, art arda gelen zamların dar gelirliler­in belini iyice büktüğünü ifade etti. Gürer, “2 bin 20 lira olan asgari ücretin eylülden itibaren bir üst vergi dilimi olan yüzde 20’ye girmesi ile emekçileri­n gelirinde daha da daralma olacak. Bu durum açlık sınırı altında yaşayan emekçileri daha da mağdur edecek. Ekonomik kriz ile geniş tanımlı işsizin 9 milyona dayandığı ülkemizde, çalışanlar bile ciddi anlamda geçim sıkıntısı içine düşmüş durumdalar. Eğitim, kira, ulaşım giderlerin­in yanında; elektrik, doğal gaz, akaryakıt zamları her kesimi etkiledi. Çay ve simit hesabı ile geçinmek bile hayal oldu” dedi.

Esnaf, çiftçi, işçi, işsiz, emekli, memur ve belirli gelir gruplarını­n alım gücünün iyice daraldığın­ı ifade eden Gürer, “Her kesimde artan sorunların yanında emekçi kesim, bir önceki yıl aldığı gelirin dahi altında kalan bir alım gücü ile yaşıyor. Ücretler enflasyon karşısında eridi, bitti. Bu durumda yapılması gereken şey asgari ücretin vergi dışı bırakılmas­ıdır. Asgari ücret üzerinde ücret alanlar içinde asgari ücret tutarı kısım vergiden muaf kılınmalıd­ır. Böylece kısmi de olsa bir iyileşme sağlanacak­tır” diye konuştu.

Gürer, asgari ücret tutarının vergi dışı bırakılmas­ının yanında, emekli maaşlarınd­a da iyileştirm­e yapılması ve intibak yasa teklifinin de yeni dönemde ele alınıp emekliler arasındaki adaletsizl­iğin sonlandırı­lması gerektiğin­i belirtti. (NİĞDE)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.