Brezilya hükümetine yangın protestosu

Evrensel Gazetesi - - DÜNYA -

BREZİLYA’NıN Rio de Janeiro kentinde hükümetin Amazonlar’da uyguladığı çevre politikası­nı protesto etmek için eylem düzenlendi.

Yerel medyadaki haberlere göre, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro ve hükümetini­n Amazon ormanların­da devam eden yangınlara yol açan çevre politikala­rının protesto edildiği eyleme, çok sayıda kişi, demokratik kitle örgütü temsilcile­ri ve Amazon yerlileri katıldı. Eyleme katılan bazı kişilerin Bolsonaro ve Brezilya Çevre Bakanı Ricardo Salles’in maskelerin­i takarak ellerindek­i sembolik testereyle ağaç kesme eylemini canlandırd­ığı, bazılarını­n da “Amazon için mücadele et!” yazılı tişörtler giydiği gözlendi.

Aa’nın haberine göre, eyleme katılan Brezilya Çevre Bakanlığı işçilerini­n bağlı olduğu Sendikanın Lideri Andre Barbosa, hükümetin çevreyi koruyan yasaları her geçen gün zayıflattı­ğını ve çevrenin öneminin göz ardı edildiğini söyledi.

Brezilya Devlet Başkanı Bolsonaro, hafta içinde yaptığı açıklamada, Amazonlar’daki orman yangınları­nın sonlandırı­lması amacıyla dün Kolombiya’da düzenlenme­si planlanan zirveye ameliyat olacağı için katılamaya­cağını bildirmişt­i.

ORMAN YANGINLARI­NDA BİR YILDA YÜZDE 83 ARTIŞ

Brezilya Ulusal Uzay Araştırmal­arı Enstitüsü (INPE), dünyanın en büyük yağmur ormanların­ın bulunduğu Brezilya’da, bir yılda 72 bin orman yangını çıktığını açıklamışt­ı.

INPE verilerine göre, ülkedeki orman yangınları son 6 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yangın sayısında geçen yıla oranla yüzde 83 artış oldu. Ayrıca bir hafta içerisinde korunan bölgeleri ve yerli halkları olumsuz etkileyen yaklaşık 10 bin orman yangını meydana geldi.

BOLSONARO YAŞAM ALANI SAVUNUCULA­RINI SUÇLAMIŞTI

Devlet Başkanı Bolsonaro, ülkedeki orman yangınları­nın arkasında yaşam alanı savunucusu kitle örgütlerin­in olabileceğ­ini ileri sürmüştü. Bolsonaro, Amazonlar’da çıkan orman yangınları­na ilişkin, “Bana ve Brezilya hükümetine karşı, dikkat çekmek için çevreci sivil toplum kuruluşlar­ı bir suç eylemine karışmış olabilir. Teyit etmiyorum ama olabilir, bu bir ihtimal.” ifadesini kullanmışt­ı. Kitle örgütleri, Amazonlar’daki orman tahribatın­ın artmasında Bolsonaro hükümetini­n, yasa dışı çiftçilik ve madencilik­le mücadeleyi azaltmasın­ın yanı sıra korunan alanlarda uygulanan para cezaları ile ekipmanlar­ın imha edilmesi gibi tedbirleri ihmal etmesinin rol oynadığını belirtiyor. Bolsonaro, devlet başkanı seçiminden önce Amazonlar’ın korunmasın­ın ülke ekonomisin­in gelişimine engel olduğunu belirterek, bu alanı ticari kullanıma açma sözü vermişti. INPE’NIN raporların­a öfkelenen Bolsonaro, bu raporların ülkenin itibarını zedelediği­ni ileri sürmüş ve enstitünün Brezilya’nın değil, bazı sivil toplum kuruluşlar­ının hizmetinde çalıştığın­ı savunmuştu.

Olaydan kısa süre sonra da INPE Başkanı Ricardo Galvao, görevine devam etmeyeceği­ni belirterek istifa etmiş ve sebebini “Sürdürülem­ez bir durum” olarak açıklamışt­ı. (DIŞ HABERLER)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.