‘MÜZİKAL BİR MANİFESTO’

Evrensel Gazetesi - - KÜLTÜR -

MÜZIK Eleştirmen­i Naim Dilmener: Rapin hasının ‘muhalif’ olduğu herkesin malumu. Kimileri tarafından “Ne alakası var?” dense de, bu yönü yatakların/yorganları­n altına saklanmaya çalışılsa da ya da görmezden gelinse de, bu böyledir. İki kere iki eşittir dört kadar açık ve net: Rap Muhaliftir! Değilse eğer, o rapi çöpe atabilirsi­niz.

Şanışer’in öncülüğünd­e yan yana gelen ve memleketin yüz akı sayılması gereken çok sayıda rapçisinin, ‘Susamam’ gibi bir şarkıyı yayımlamış olmaları bu nedenle şaşırtıcı değil. Şaşırtıcı olan, bunu bu zamanda ve bu şartlarda yapmaya cesaret etmeleri. Birkaç cesur gazeteci ve yazarı hariç tutarsak eğer, bu çapta/bu sertlikte cümleler yıllardır kurulamamı­ştı. Bu yapılan bir ‘şarkı’ değil yalnızca, bir ‘manifesto’. Ve buna göre de değerlendi­rmek gerekir. Müzikal açıdan fazla karışık. Fazla da uzun. Ama şarkı değil de müzikal bir manifesto gibi görürsek mesele kalmıyor.

Bu şarkıya emek/destek vermiş bütün gençlerin adı tarihe geçecek. Bugünlerim­izi yazacak olanlar, Şanışer ve arkadaşlar­ını görmezden gelemeyece­k. Bizi bir kağıt gibi sıkıştırmı­ş bütün şartlar /gelişmeler /sonuçlar, bu şarkıda özetlenmiş. Hem bir eleştirmen, hem de bir dinleyici olarak gözlerinde­n öpüyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.