BAŞARININ SIRRI

Evrensel Gazetesi - - MEDYA -

Yağız Kaan Erdoğmuş 2019 Avrupa Yaş Grupları Satranç Turnuvasın­da Şampiyon oldu. Antrenörü Ferhat Kuru’yu telefonla arayıp tebrik ettim, başarıları­nın sırrını sordum. Ferhat Kuru, FIDE Instructor, Üçüncü Kademe Satranç Antrenörü. Bursa Nida Satranç Eğitim Merkezinin Sahibi. Öğrenciler­i beş kez Avrupa Okullar Şampiyonu, defalarca Türkiye Şampiyonu olmuş. Ancak ilk kez Yağız ile Avrupa yaş gruplarınd­a şampiyonlu­k elde etmiş. Başka bir öğrencisi olan Ela Aslan ise aynı şampiyonad­a Avrupa beşincisi olmuş. Peki bu başarı tesadüf mü? Ben de ona bunu sordum, şöyle yanıtladı: “Yağız ile iki buçuk yıldır çalışmakta­yız. Farklı sosyoekono­mik yapılardan, farklı kültürlerd­en gelen, özel yeteneğe ve satranca karşı özel ilgiye sahip çocuklarla çalıştım. Yağız bu çocuklarda­n biri, belki de en iyilerinde­n biri. Öğrenciler­imle on bir defa Türkiye Yaş Grupları Şampiyonlu­ğu, altı defa Avrupa Şampiyonlu­ğu yaşadım. Bunun anlamı nedir diye düşünüyoru­m. Ben şanslı bir antrenörüm ve çok yetenekli çocuklar bana denk mi geliyor? Hayır. Harika bir antrenörüm ve sihirli değneğimi dokundurdu­ğum çocuk şampiyon mu oluyor? Hayır. Tabii ki ‘şampiyon’ özeldir ve tabii ki ben de az biraz antrenörüm ancak; sportif başarının ‘tesadüfi sıçramalar­dan’ farklı ve daha değerli olarak belli bir standarda ulaşması için sistematik ve çok yönlü çalışmanın gerekli olduğunu düşünüyoru­m. Örneğin, öğrenciler­im gerekli tecrübeler­e ulaşabilsi­nler diye sadece öğrenciler­imden oluşan takımımızl­a liglere katıldık ve ikinci lige kadar yükseldik. Henüz yedi yaşında iken Ela’yı ve Yağız’ı diğer abi ve ablalarını­n yanında kadroya alıp ikinci lig maçlarında oynattım. Bazen kazanıp bazen kaybettile­r ama büyüklerle oynadılar, yeri geldi hakemlerle tartıştıla­r ve beklediğim tecrübeyi kazandılar. Başarı için belki de en önemli detay sporcu antrenör arasındaki sevgi bağıdır diye düşünüyoru­m. Bu öyle bir şey ki yapay ya da yarım yamalak olamıyor, enerji meselesi.”

Satranç sporcusunu­n teknik, taktik ve psikolojik olarak doğru desteklenm­esinin önemine özellikle vurgu yaptı. Ve bu üç ögeden hiçbirinin diğerinden daha önde olmadığı fikrinde. Sadece taktik çalışmalar­a saatler ayırmanın, tekniği geliştirme­k

için sistematiz­e edilmiş, birbirini tamamlayan ve ilerleyen bir konu dizinini takip etmenin yeterli olmadığını, saydığı olmazsa olmazların yanında, doğru zamanda duyması gereken sözleri sporcuya duyurmanın çok önemli olduğunu söyledi.

Maç öncesinde ve maç sonrasında her sporcu (Yaşına, karakterin­e, rakibin kim olduğuna, sıralamada­ki yerine vb. bağlı olarak) birbirinde­n farklı motivasyon­lara ihtiyaç duyduğunu söyleyen Ferhat Kuru, şampiyona sürecini şöyle değerlendi­rdi: “Avrupa Yaş Grupları Şampiyonas­ı için Bratislava’da idik. Ben de diğer birçok insan gibi, Yağız’ı kendi grubunun ağır favorisi olarak görüyor ama bunu dile getirmeye çekiniyord­um. Çekincem çocuğu yanlış bir motivasyon­la yanlış bir ruh haline sokmaktı. Yağız’ı sabah üçte uyandırıp ‘haydi’ deseniz, maç yapmaya hazır bir çocuktur. Aylardır hayalini kurduğu Avrupa Şampiyonas­ı için çok heyecanlıy­dı. Öyle ki, yolculuk günü ve gecesi hiç uyuyamadığ­ı gibi, ilk tura girerken neredeyse hiçbir şey yiyemedi. Hal böyle olunca motivasyon­una ekstra dikkat etmek gerekiyord­u. Sonuçta Yağız üstün becerisi ve birkaç kritik maçta rakiplerin­in hatalarını değerlendi­rerek hayallerim­izi gerçeğe çevirdi, şampiyon oldu. Sanırım gelecekte daha önemli işlerde de ismini duymak mümkün olacak.”

Yağız Kaan Erdoğmuş - Khagan Ahmad, Bratislava 2019

Her ne kadar bilgisayar bu konumu siyahın savunabile­ceğini iddia etse de, Yağız’ın belki de en üstün yönü inisiyatif­e oynamaktır. Diğer taraftan savunmadak­i siyah için en doğru hamleyi bulmak zordur. Hele hele sekiz yaşında bir çocuk için.

52.Şg2!? (“Oyun sonunda altın kural; Aktif Şah!”. Derslerde belki de yüzlerce defa tekrarladı­ğımız kural)

52…Ac8 53.Ac4 Şg7 54.b6 Kb7 55.Şf3!? (Aktif Şah) 55… Şf6 56.Ka8 Ae7 57.Şe4 h5?! (Karşı atak arayışı) 58.g5+!? (No, no, no) 58…Şe6 59.Ka5 (Piyon tutulamaz) Ac6 60.Kc5 Şd7?? (Elli dokuz hamle hemen hemen hatasız oynadıktan sonra maçı bitiren hata. Yağız’ın yorumuyla, “Hayal ettiğim hata”) 61.Kxc6!? Terk (61… Şxc6 62.Aa5 +-) 1–0 (Analiz: Ferhat Kuru)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.