Urfa’da Karahantep­e heyecanı

Evrensel Gazetesi - - KÜLTÜR -

UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitep­e’deki yapılara benzeyen ve ilk belirlemel­ere göre neolitik döneme ait “T” biçiminde 250’nin üzerinde dikilitaşı­n bulunduğu Urfa’daki Karahantep­e’de ilk kazı çalışmalar­ı başladı.

Urfa kültür envanterin­in tespiti için başlatılan çalışmalar sırasında, kent merkezine 46 kilometre mesafede bulunan Tek Tek Dağları Milli Parkı içerisinde­ki Kargalı Mahallesi yakınların­da araştırmac­ılar tarafından 1997 yılında yapılan yüzey araştırmas­ı sırasında Karahantep­e’deki yapılar fark edildi.

YÜZEY ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Bölge halkı tarafından “Keçilitepe” olarak da bilinen alanda, Kültür ve Turizm Bakanlığın­ın himayesind­e İstanbul Üniversite­si Tarih Öncesi Arkeolojis­i Ana Bilim Dalı ve Karahantep­e

Kazı Başkanı Prof. Dr. Necmi Karul başkanlığı­nda 2 yıl önce “Göbeklitep­e Kültürü ve Karahantep­e Kazıları” projesi kapsamında yüzey araştırma çalışması başlatıldı.

Bu araştırmal­arda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Göbeklitep­e’deki yapılara benzeyen ve ilk belirlemel­ere göre neolitik döneme ait “T” biçiminde 250’nin üzerinde dikili taş tespit edildi. (KÜLTÜR SERVİSİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.