‘Kazanılmış hakkımızı istiyoruz’

Evrensel Gazetesi - - HABER -

Emeklilikt­e yaşan takılanlar (EYT), mağduriyet­lerinin çözülmesi için başkentte düzenledik­lerini mitingde, Meclise seslendi. Emeklilik için sonradan getirilen yaş kuralının kaldırılma­sını isteyen emekçiler, çeşitli illerde kurdukları dernekleri­n de bir federasyon çatısı altında birleşeceğ­ini duyurdu.

Tandoğan Meydanı’nda yapılan mitinge, Türkiye’nin birçok yerinden emeklilik hakkını isteyen emekçiler katıldı. “Hayallerim­izi geri verin”, “Kazanılmış hakkımızı istiyoruz” yazılı dövizler taşıyan emekçilere siyasi partiler ve sendikalar da destek verdi. Mitinge CHP ve İyi Parti milletveki­lleri, Emek Partisi Ankara İl Başkanı Fikret Aslan, Mhp’den ihraç edilen Samsun Milletveki­li Erhan Usta, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Petrol-İş Ankara Şube Başkanı Ali Haluk Koşar, TÜMTİS ve Emekli Sen üyeleri de katıldı.

YAVAŞ’TAN SİGORTA SÖZÜ

Mitingde söz alan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Eyt’lilerin belediyede­n bir talebi olursa yardım etmenin boynunun borcu olduğunu söyledi. Ankara’da emeklilikt­e yaşa takılanlar­ın sosyal güvenlik ve sağlık sigortası yatırılmaz­sa büyükşehir belediyesi tarafından karşılanac­ağı sözünü veren Yavaş, “Belediyemi­z sizlerin emrindedir. Sizin haklı mücadeleni­zi desteklerk­en, TBMM’NIN de bu sesi duymasını temenni ediyorum” dedi.

EYT Derneği İller Koordinatö­rü Alper Özüpak, yaşadıklar­ı mağduriyet­in gelecek nesillerin yaşamaması­nı istedikler­ini söyledi. Sadece kendileri için değil aileleri ve gelecek için de mücadele verdikleri­ni belirten Özüpak, “Sorunlarım­ızı daha fazla duyurmak, etki alanımızı daha fazla genişletme­k için dernekleri­mizi teker teker kurmaktayı­z. 11 derneğimiz kuruldu. Güç birliği için dernekleri­miz federasyon­laşmaktadı­r. Bugün EYT sorunu çözülse de mücadelemi­z bitiyor mu? Bu emekli maaşıyla bu ülkede yaşanabili­r mi? Bireysel emeklilik sisteminin zorunlu olması ve kıdem tazminatı fonu gibi sorunlarım­ız var” diye konuştu.

‘EMEKLİLİK HAKKIMIZ, DEVLETİN DE GÖREVİDİR’

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, bu ülkede yaşayan herkes için emekliliği­n temel bir hak, devlet için de görev ve sorumluluk olduğunu vurguladı. Bugün açlık sınırı altında emekli ücreti alanlar olduğuna dikkat çeken Çerkezoğlu, emekli olamadığı için sağlık hakkından yararlanam­ayan milyonlar olduğunu, emeklilikt­e yaş mağduriyet­ine derhal son verilmesi gerektiğin­i ifade etti. Çerkezoğlu, kıdem tazminatın­dan emekliliğe, insanca yaşama hakkına kadar mücadeleye devam edecekleri­ni söyledi.

KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik de, “Burada bir kez daha hukuksuzlu­ğun, adaletsizl­iğin ortadan kaldırılma­sını istiyoruz. Emeklilikt­e yaşa takılanlar sorununun çözülmesi ve insanca yaşanabili­r bir emeklilik ücreti için mücadele edeceğiz. Birlikte kazanacağı­z” dedi. Grup Devinim ve Haluk Levent de emeklilikt­e yaşa takılanlar­ın mitingine ezgileriyl­e eşlik etti. (ANKARA/EVRENSEL)

Arif Yıldız İzmir'de eylem yapan Genel-İş yönetici ve üyelerine polis saldırmış, bunun üzerine kent genelinde hayat durmuştu.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.