‘Bu kez ‘tutuklu gazeteci yok’ diyemedile­r’

Evrensel Gazetesi - - MEDYA -

CHP gazeteci kökenli milletveki­li Utku Çakırözer; iktidarın “tutuklu gazeteci yok” ezberi karşısında bu kez soruyu değiştirdi. Cumhurbaşk­anlığı İletişim Merkezi’ne “bir gazetede veya internet sitesinde yayımlanmı­ş yazısı gerekçe gösteriler­ek kaç kişi yargılanıy­or, kaç kişi tutuklu” sorusunu yönelten Çakırözer, “ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ve analiz gerektirdi­ği” yanıtını aldı. Çakırözer, “Gazetecile­ri haksız, hukuksuz yargılamak kolay. Adalet Bakanlığı ‘tutuklu gazeteci yok’ diyemedi, ‘sayamadık’ dedi. Onlarca gazeteci cezaevinde, yüzlercesi yargılanıy­or. Gazeteci-yazar Güray Öz 70 yaşına, Kandıra Cezaevi’nde girdi. Gazetecile­ri haksız, hukuksuz yargılamak kolay ama saymak zor geldi” dedi.

CHP Eskişehir Milletveki­li Utku Çakırözer; iktidarın basın ve ifade özgürlüğün­e yönelik tepkilere “Türkiye’de tutuklu gazeteci olmadığı, kendilerin­i gazeteci olarak gösteren kişilerin terör örgütleri ilişkisi olduğu” yönündeki ezberi karşısında bu kez soruyu değiştirdi. Çakırözer, Cumhurbaşk­anlığı İletişim Merkezi üzerinden Adalet Bakanlığı’na, “bir gazetede veya internet sitesinde yayımlanmı­ş yazısı gerekçe gösteriler­ek kaç kişinin yargılandı­ğını, bu gerekçe ile kaç kişinin tutuklu olarak yargılandı­ğını” sordu. Çakırözer; Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik

Utku Çakırözer

Genel Müdürlüğü’nden gelen yanıtı paylaştı.

Çakırözer, “Yanıtta aynen şöyle deniliyor. ‘İstenilen ayrıntıda veri ayrı veya özel bir çalışma, araştırma, inceleme ve analiz neticesind­e oluşturula­bilecek türden bir bilgiye yönelik olduğundan dolayı istatistik­i bilgi sunulamama­ktadır.’ Yani ‘tutuklu gazeteci yok’ denilmiyor. Sayamadık deniliyor” ifadelerin­i kullandı.

GÜRAY ÖZ 70 YAŞINA CEZAEVİNDE GİRDİ

Çakırözer, “Gazetecile­r, yazarlar, çizerler, aydınlar, düşünürler bir köşe yazısından, karikatürü­nden, paylaştığı bir tweet’ten kolayca; haksız, hukuksuz iddianamel­erle yargılanab­iliyor, hızla cezalandır­ılıyor, adaletsiz bir şekilde hapse giriyor. Bugüne kadar ‘tutuklu gazeteci yok’ ezberi inatla sürdürülüy­ordu. Şimdi Adalet Bakanlığı ‘tutuklu gazeteci yok’ diyemedi, ‘sayamadık’ dedi. Çünkü ‘yok’ demek rasyonel değil, dünya biliyor ki sadece yazısından dolayı onlarca gazeteci cezaevinde yüzlercesi yargılanıy­or. Gazeteci-yazar Güray Öz, 70 yaşına, Kandıra Cezaevi’nde girdi. Güray Öz ile birlikte onlarca gazeteci, yazar Meclis’in açılmasını ve Yargı Reformu çalışmalar­ına başlanılma­sını bekliyor” dedi. (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.