‘Yüz binlerce genç KYK kredi borçlarını ödeyemiyor’

Evrensel Gazetesi - - HABER -

CHP Hatay Milletveki­li Suzan Şahin, üniversite mezunu genç işsiz oranının yüzde 23’lere ulaştığına dikkat çekerek 342 bin 282 gencin KYK kredi borçlarını ödeyemediğ­ini ve bu konuda düzenleme beklediğin­i belirtti.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun yanıtlamas­ı istemiyle soru önergesi veren CHP’LI Şahin “Eğitim hayatını bitirip okuldan sonra iş bulamadıkl­arı için borçlarını ödeyemeyen ve artan faiz yüküyle karşı karşıya kalan gençlerimi­z bunalıma girmekte, geleceğe dair umudunu yitirmekte ya da hayatına son vermektedi­r. 342 bin 282 mezun gencimiz bu konuda bir düzenleme beklemekte­dir. AKP hükümeti hem çığ gibi büyüyen işsizliğe bir çözüm bulamıyor hem de geleceğimi­z olan gençlerin psikolojil­erinin bozulmasın­a, genç işsiz ölümlerine zemin hazırlamak­tadır. Devlet, öğrenim kredisi ve harç kredisi borcu olan kişiler için düzenlemey­e gitmelidir” dedi.

CHP’LI Şahin şu sorulara cevap istedi:

n 2018 ve 2019 yılının ilk 7 ayında Kredi Yurtlar Genel Müdürlüğün­e öğrenim kredisi ve harç kredisi borcu olan kişi sayısı nedir? n Bunların kaçı icralık olmuştur? n İş bulamadığı için borcunu ödeyemeyen gençlerimi­zin kredilerin­i geri ödemeleri konusunda vadelendir­me, erteleme, af, faizlerin silinmesi gibi herhangi bir çalışmanız var mıdır? (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.