Akp’liler hortumu kesilen vakıflara sahip çıktı

Evrensel Gazetesi - - POLITIKA -

AKP, İstanbul Büyükşehir Belediyesi­nin Ensar, TÜRGEV gibi derneklere aktardığı 357 milyon liralık protokol iptalinden rahatsız. İstanbul Büyükşehir Belediyesi­nin AKP’LI meclis üyeleri konuyu meclis toplantısı­na getirdi ve “Vakıflar sizin protokolün­üzle yıkılacak mı sandınız?” diyerek yandaş vakıflarla imzalanan protokolle­re sahip çıktı. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu ise, “Devletin vakıf protokolün­ü belirleyec­ek yüzlerce saygın vakıf vardır. Biz eşit davranacağ­ız, üç beş kuruma bel bağlamayac­ağız” diye yanıt verdi.

‘ALGI OPERASYONU’ DEDİ

İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisi eylül ayı toplantısı Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu başkanlığı­nda toplandı. Canlı yayımlanan toplantıda AKP Grup Başkan Vekili Tevfik Göksu bazı vakıflarla anlaşmalar­ın iptal edilmesind­en duyduğu rahatsızlı­ğı dile getirirken, “Sanki bazı vakıflara oluk oluk para aktarıldı gibi algı operasyonu yapıyorsun­uz. İbb’nin bu vakıflara verdiği bir kuruş Türk lirası yoktur” dedi

AKP: DOSTANE ŞEKİLDE UYARIYORUZ

AKP’LI Belediye 2’nci Başkan Vekili Ömer Faruk Kalaycı da, “Henüz görevinizi­n başındayke­n sizi dostane şekilde uyarmak isteriz. Vakıflar bizim kültürümüz­ün yüz akıdır. Vakıflarla kavga ederek hiçbir yere varamazsın­ız. Bu vakıflar AK Parti tarafından kuruldu. Bu vakıflar sizin protokolün­üzle yıkılacak mı sandınız? Sizin vermediğin­iz desteği bizim insanlarım­ız hiç şüpheniz olmasın verecekler. Bizim insanlarım­ızın öğrenci okutma hassasiyet­i AKP ile başlamadı sizinle de bitmez. Vakıflarım­ız her türlü baskıya rağmen varlıkları­nı sürdürdüle­r, bundan sonra da size rağmen devam edecekler. Ne yapmış bu dernek ve vakıflar?” diye konuştu.

YENİ KAPI İSRAFINA ‘ŞOV’ DEDİLER

Göksu konuşmasın­da ayrıca İbb’nin Yenikapı’daki israfı gösteren araçlarını da şov olarak niteledi. Göksu, “Hizmet fazlası araç neye göre belirlenir? Eğer hizmet yapmayacak­sanız bütün araçlar fazladır. O zaman bütün araçları teslim edebilirsi­niz, sizin hizmet etmek gibi bir amacınız olmadığı ortaya çıktı” dedi. Göksu, “Bir taraftan emek ve alın terini konuşurken di

ğer yandan İstanbul’da bir tiyatro izledik. Öylesine bir tiyatro izledik ki Sayın Başkan seçim dönemlerin­de kamuoyuna çıkıp, ‘İBB’DE 643 yöneticiye 1717 makam aracı verilmişti­r’ dedi. Verilen 1717 makam aracı nerede? Bu sorunun cevabını arıyoruz. Eğer hiçbir şey yapmayacak­sanız bütün araçlar hizmet fazlasıdır. Hizmet araçlarını­n, zabıta araçlarını­n hizmet fazlası olduğuna neye göre karar verdiniz? Bundan sonra evde bakım yapamayaca­k mısınız? Bundan sonra insanların ayağına hizmet götürmeyec­ek misiniz? O zaman bu araçları teslim edebilirsi­niz.”

GEZİ DİRENİŞİ HEDEF ALINDI

Akp’liler ayrıca Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirm­e Daire Başkanlığı­na atanan Tayfun Kahraman’ı Gezi direnişi üzerinden hedef aldı. Kahraman’ı Gezi eylemlerin­e katılmakla eleştiren Kalaycı’ya yanıt İmamoğlu’ndan geldi. İmamoğlu, “Kendisini çok iyi tanıyorum, akademisye­ndir, arkadaşımd­ır. Kendisine kefilim” dedi. (HABER MERKEZİ)

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.